Катерина Емонс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катерина Емонс
Олимписки медали
Стрелаштво во женска конкуренција

{{MedalGold| 2008 Пекинг | [[стрелаштво|воздушна пушка од 10 м]}}

Сребро 2008 Пекинг 50m пушка од три позиции
Бронза 2004 Атина воздушна пушка од 10 м

Катерина Емонс (родена на 17 ноември 1983 во П’лзењ) е чешка натпреварувачка во стрелаштво. Во 2007, таа се омажила со познатиот американски стрелач Мет Емонс, па своето моминско презиме Куркова го заменила со она на сопругот. На Летните олимписки игри - 2008, таа го освои првиот златен медал, победувајќи во стрелаштво во дисциплината воздушна пушка од 10 м.

На нејзиниот пат до златниот медал, Емонс го изедначи светскиот и постави нов олимписки рекорд стрелајќи 400 кругови од исто толку можни. Во финалниот натпревар го постави новиот олимписки рекорд кој сега изнесува 503,5 поени.