Прејди на содржината

Катерина Брешковскаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катерина Брешковскаја
Екатерина Брешко-Брешковская
Катерина Брешковскаја
Роден(а)Екатерина Константиновна Вериго
13 јануари 1844(1844-01-13)
Псковска област, Руска Империја
Починал(а)12 септември 1934(1934-09-12) (возр. 90)
Прага, Чехословачка

Катерина Брешковскаја (руски: Екатерина Константиновна Брешко-Брешковская), 13 јануари 1844 - 12 септември 1934) била руска социјалистка, подобро позната како Бабушка - бабата на Руската револуција.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Waraich, Malwinder Jit Singh (2007). Musings from the gallows : autobiography of Ram Prasad Bismil. Unistar Books, Ludhiana. стр. 90.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]