Катерина (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катерина
Κατερίνη
Општинскиот парк во Катерина
Општинскиот парк во Катерина
Катерина се наоѓа во Грција
Катерина
Координати: 40°16′ СГШ 22°30′ ИГД / 
Земја Грција
Област Централна Македонија
Округ Пиерија
Управа
 • Градоначалник Савас Хионидис
Површина
 • Вкупна 93,659 km2 (36,162 sq mi)
Надм. вис. 14 m (46 ft)
Население (2001)[1]
 • Вкупно 56.434
 • Густина 0.60/km2 (1.6/sq mi)
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Пошт. бр. 601 00
Повик. бр. 23510
Рег. таб. KN
Мреж. место www.katerini.gr

Катерина (грчки: Κατερίνη, Катерини) — град во Егејска Македонија и административен центар на округот Пиерија и Општина Катерина. Се наоѓа во Пиериската Низина, помеѓу Олимп и Солунскиот Залив, на надморска височина од 14 м. Градот, кој е еден од најновите во Грција, има 56.576 жители (според пописот од 2001). Се наоѓа близу градот Солун, вториот најголем град во Грција, кој придонел многу во развојот на Катерина во послените неколку години. До Катерина се стигнува преку главниот автопат Солун-Атина GR-1/E-75 (со две клучки близу градот) и Егнатија Одос на север. До градот водат линии на локалните возови како и на интерсити од главната линија од Атина до Солун, додека пак присутна е и значајна регионална и државна автобуска мрежа со филијала во градот.

Катерина е блиску до морето (6 км) и неколку археолошки наоѓалишта кои привлекуваат многу туристи како античкиот град Дион (5 век п.н.е., оддалечен 17 км) и венецијанскиот замок во Платамона. Подножјето на Олимп и гратчето Литохоро се наоѓаат на околу 20 км од центарот на Катерина.

Име[уреди | уреди извор]

Името на градот потекнува од Катерина од Александрија, грчка православна маченичка која живеела во 4 век. Бил ослободен од Отоманците на 16 октомври, 1912. За време на нацистичкиот режим бил окупиран од германската армија на 14 април, 1941 и бил ослободен три дена подоцна. Катерина се споменува во песната на Микис Теодоракис το τρένο φεύγει στις οκτώ (македонски: возот заминува во осум), чиј текст е напишан од поетот Манос Елефтериу. Оваа песна е популарна и ден денес.

Фудбал[уреди | уреди извор]

Катерина е дом на два фудбалски тима; Пиерикос, фудбалски клуб кој моментално игра во втората лига. Другиот е Етникос Катерини.

Населението низ годините[уреди | уреди извор]

Година Население Промена Население во општината Примена
1981 38.404 - - -
1991 43.613 5.209/13,56% 48.673 -
2001 - - 56.576 7.903/16,24%

Познати личности од Катерина[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Шаблон:Катерина

Галерија[уреди | уреди извор]