Катедрала Св. Михаил (Рикитеа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Катедрала во Рикитеа)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катедрала Св. Михаил
Cathédrale Saint-Michel, Rikitea
Поглед кон катедралата
Поглед кон катедралата
Координати: 23°7′13″S 134°58′9″W / 23.12028° ЈГШ; 134.96917° ЗГД / -23.12028; -134.96917
МестоРикитеа, Мангарева
ЗемјаФранцуска Полинезија
ВероисповедКатолицизам
Историја
Осветена
Архитектура
Статускатедрала
Службен статусактивна
Стилнеоготски стил
Удрен темел17 јануари 1839
Завршена1848
Управа
АрхиепископијаРимокатоличка архиепископија во Папете

Катедрала Св. Михаил (француски: Cathédrale Saint-Michel) — Римокатоличка црква во Рикитеа на островот Мангарева, Гамбје, Француска Полинезија. Катедрала била изградена во источниот дел од Рикитеа во периодот од 1893 и 1848 од мисионери. Црквата е изградена во неоготски стил од варовник.[1][2] Црквата е најголема црква во Јужниот Тихи Океан.

Карактеристики[уреди | уреди извор]

Катедралата пред реставрацијата во 2006

Темелите биле поставени на 17 јануари 1893 година од бискупот Етјен Жером Рушуз, а осветени на 4 април 1893.[3] Црквата е долга 48 метри, широка 18 метри и има висина од 21 метар. Во црквата има места за седење за 1200 луѓе и трипати е поголема од Катедралата во Папете.[4] Во дворот на црквата се наоѓаат гробовите на поголем број рани мисионери, како и тој на кралот на Мангарева.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надеворешни врски[уреди | уреди извор]