Катедрала Свети Никола (Белско-Била)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катедрала Свети Никола
Kościół katedralny św. Mikołaja
Katedra swietego mikolaja w bielsku bialej.JPG

Поглод кон црквата

Основни податоци
Место Белско-Бјала, Шлеско војводство, Полска
Држава Полска
Црковен статус катедрала, црква
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Катедралата Свети Никола (полски: Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej) е црква која се наоѓа во Белско-Бјала, Шлеско војводство, Полска.[1] Објектот бил изграден во периодот помеѓу 1443 и 1447 година, за да во текот на 20 век биде скоро целосно реконструирана. Нејзината кула е висока 61 метар.


Наводи[уреди | уреди извор]