Катедрала Свети Михаил и Гудула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катедрала Свети Михаил и Гудула
Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule
Saints-Michel-et-Gudule Luc Viatour.jpg
Основни податоци
Место Брисел, Белгија
Координати
Држава Белгија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики

Катедралата Свети Михаил и Гудула (француски : Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule) ) е црква која се наоѓа во Брисел, Белгија. Била изградена во 1047 година. Во 13 век била реновирана во готски стил, а фасадата во 15 век.