Катедрала Свети Јован Крстител (Пшемишл)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катедрала Свети Јован Крстител
Sobór św. Jana Chrzciciela w Przemyślu
PrzemyslChurch1.jpg
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоПшемишл, Полска
Духовно-организациски статускатедрала, црква

Катедралата Свети Јован Крстител (полски: Sobór św. Jana Chrzciciela w Przemyślu) е црква која се наоѓа во Пшемишл, Полска. Црквата служи како мајка црква на Украинската католичка црква.[1] Објектот бил изграден во 17 век од страна на Дружбата Исусова и посветена на Свети Игнатиј. Во наредните години, земјата паднала во власта на Австрија, и таа била претворена во склад. Во 1903 година била реновирана, за да во 1991 година од страна на Римокатоличката црква повторно биде реконструирана.

Наводи[уреди | уреди извор]