Катедрала Сан Салвадор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катедрала на Светиот Спасител
Catedral de San Salvador (шпански)
Catedral de Oviedo 3.jpg
Основни податоци
Место ШпанијаОвиедо, Шпанија
Координати 43°21′45.3″ СГШ 5°50′35.09″ ЗГД / 
Припадност Римокатоличка црква
Духовно-организациски статус катедрала, базилика
Културнонаследствен статус Светско културно наследство
Водство vacant
Мреж. место Официјална страна
Архитектонски опис
Архитект(и) Родриго Гил де Хонтанон
Архитектонски тип Црква
Архитектонски стил Готска
Поставен темел 9 век
Насоченост на фасадата O
Споменици во Овиедо и Кралство Астурија*
Светско наследство на УНЕСКО

Симболот на Кралство Астурија
Држава  Шпанија
Тип
Критериуми ii, iv, vi
Навод 312
Регион** Европа
Записно минато
Запис 1985  (9 заседание)
Продолжетоци 1998
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Катедралата на Светиот Спасител (шпански: Catedral de San Salvador) е римокатолички христијански храм која се наоѓа во Овиедо, Шпанија. Катедралата претставува еден од ретките примери во светот каде при изградбата биле употребени поголем број на архитектонски стилови, од барокна до романескна, готика и делови од ренесанса.

Историја[уреди | уреди извор]

Каедралата била основана од страна на кралот Фруела I од Астурија во 781 година, а била проширена во 802 година во времето на Алфонсо II од Астурија, време кога градот бил престолнина на Кралство Астурија. Во текот на својата историја, катесдралата на неколку пати била реновирана, реконструирана и слично. Така, во 13 век, епископот Фернандо Алфонсо (1296-1301) ја обновил главната зграда, а неговиот наследник Фернандо Алварес (1302-1321) го започнал манастирот. Кон крајот на 13 век, Гутиере де Толедо започнал со изградба на новата готска базилика која била завршена од страна на неговиот наследник Гулиен. Диего Рамирез де Гузман (1421-1441) изградил два параклиса јужно од централната градба. Алфонсо де Паленцуела (1470-1485) ја довршил градбата, Хуан Даза (1497-1503) изградил односно подигнал подиум за хор, Валерано (1508-1512) ставил прозорци и.т.н.

Зграда[уреди | уреди извор]

Во целина, катедралата е во стил на готика, но сепак во нејзината изградба како комплекс биле употребени и други архитектонски стилови. Таа е изградена во периодот од 14 век до 16 век во класичен стил.

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]