Катедрала Рождество Христово (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катедрала Рождество Христово
Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāle
Pareizticigo Kristus dzimšanas Rigas katedrale.jpg
Основни податоци
МестоРига, Латвија
Припадностправославие
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Катедралата Рождество Христово (летонски: Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāle) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа била изградена во периодот од 1876 до 1883 година, во времето кога оваа земја била во составот на Руската Империја. Кулата е висока 40 метри[1].

Наводи[уреди | уреди извор]