Категорија:Хомоними

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хомоними се зборови кои имаат две или повеќе различни значења. Пример: зборот јазик, може да значи анатомски орган, или пак говорен и/или пишан систем за комуникација.


Хомоними се зборови кои имаат иста форма исто звучат , но имаат различно значење !!!

Хомоними се:

-мотor

-глушец;

-лист;

-мајмунче;

-блок;

-коса;

-гума;

-глава;

-пегла;

-час

Страници во категоријата „Хомоними“

Оваа категорија содржи само една страница.