Прејди на содржината

Категорија:Франкократија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главната статија за оваа категорија е Франкократија.

Оваа категорија се однесува на западноевропското католичко владеење на Грција во периодот од Четвртата крстоносна војна во 1204 година до освојувањето на Мореја од страна на Отоманското Царство во 1715 година од Република Венеција.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 5 поткатегории од вкупно 5.

Страници во категоријата „Франкократија“

Оваа категорија содржи само една страница.