Категорија:Форми на владеење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Државни уредувања

Дел од серијалот Политика

Непосредна демократија
Репрезентативна демократија
Апсолутна монархија
Уставна монархија
Мешовито управување
Уставна република
Парламентарна република
Социјалистичка република
Капиталистичка република
Портал Политика · уреди
Главната статија за оваа категорија е Форми на владеење.

Видете уште:

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 12 поткатегории од вкупно 12.

А

Д

И

К

О

С

Х