Прејди на содржината

Категорија:Теорија на прстените

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во математиката, теоријата на прстените е гранка која се занимава со изучување на прстени, алгебарски структури каде што се дефинираат собирањето и множењето и имаат својства слични на оние познати од целите броеви.

Главната статија за оваа категорија е Теорија на прстените.

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.