Категорија:Суперпроводливост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Суперпроводливост е феномен кој се јавува кај извесни материјали при ниски температури, кој се карактерира со тотално отсуство на електричен отпор и исфрлање на внатрешното магнетно поле (Мајснеров ефект.)

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.

Страници во категоријата „Суперпроводливост“