Прејди на содржината

Категорија:Статии со текст на српскохрватски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа категорија содржи статии со текст на српскохрватски .

Ваквите категории имаат за цел да овозможат рачно и автоматско проверување на текстот напишан на други јазици.

Категоријава треба да се става само со предложното семејство {{јаз}}, а никогаш сама по себе.

На пример {{јаз|sh|тука текст на српскохрватски јазик}}

Напомена[уреди извор]

Категоријава посредно ја повикуваат предлошките:

Страници во категоријата „Статии со текст на српскохрватски“

Прикажани се 5 од вкупно 5 страници во категоријата.