Категорија:Призматоиди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Главната статија за оваа категорија е Призматоид.

Призматоид е секој полиедар со сите темиња сместени на две паралелни линии. Тука спаѓаат призмата, антипризмата, пирамидата, куполата, потсечената пирамида, клинот и др.

Страници во категоријата „Призматоиди“

Прикажани се 2 од вкупно 2 страници во категоријата.