Категорија:Мајански ракописи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа категорија содржи статии на ракописи напишани на некој од мајанските јазици, кои се историски изворни документи што датираат од времето на колонијалното освојување, но и современи ракописи.

За статии од пред-Колумбовско време, видете Категорија:Мајански записи.

Страници во категоријата „Мајански ракописи“

Прикажани се 3 од вкупно 3 страници во категоријата.