Категорија:Заштитени области по земја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во оваа категорија спаѓаат секакви национални паркови, резервати, заштитени природни подрачја и сл. Терминологијата и значењето на овие одредници значително се разликува од земја до земја.