Категорија:Англиски дијалекти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главната статија за оваа категорија е Англиски дијалекти.

Оваа категорија содржи како акценти, така и дијалекти својствени за групи говорници. Општа изговорна проблематика која не се однесува на некој конкретен дијалект е сместена во категоријата Англиска фонологија.

Страници во категоријата „Англиски дијалекти“

Прикажани се 3 од вкупно 3 страници во категоријата.