Катарина Тајкон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катарина Тајкон
Роден(а)29 јули 1932(1932-07-29)
Алмби, Еребру, Шведска
Починал(а)30 декември 1995(1995-12-30) (возр. 63)
Итерхогдал, Хелсингланд, Шведска
Занимањеактивист, писател и глумец
РодниниРоза Тајкон (сестра)

Катарина Тајкон-Лангхамер (шведски: Katarina Taikon-Langhammer, 29 јули 1932 – 30 декември 1995) била шведска писателска, глумица и активистка од ромско потекло. Таа била сестра на Роза Тајкон.

Животопис[уреди | уреди извор]

За време на детството на Тајкон, Ромите сè уште живееле во логори во Шведска и морале често да се селат, што им го отежнувало на децата да добијат какво било училишно образование. Тајкон не научила да чита и пишува сè додека не била тинејџерка.

Таикон го посветила својот живот на подобрување на условите за Ромите во Шведска и низ целиот свет. Преку нејзината неуморна работа, дебатирање, пишување и разговор со шведските власти, на Ромките им било дадено истото право на домување и образование како и сите други Швеѓани. Во 1953 година завршила забраната за доселувањето на Ромите од 1914 година. Ова довело до тоа другите Роми да побараат засолниште во Шведска, а населението, на почетокот помалку од илјада луѓе, се зголемило.

Тајкон се обидувала да ги убеди шведските власти дека овие луѓе се всушност политички бегалци, бидејќи биле угнетувани во нивните земји. После плодните напори да и помогне на група од 47 француски Роми да добијат азил во Шведска, таа одлучила да ја смени својата стратегија. Единствениот начин да се стави крај на предрасудите кон нејзиниот народ е да им се обрати на младите, сфатила таа, па започнала да ја пишува својата популарна серија детски книги за сопственото детство.

Катарина Тајкон починала од оштетување на мозокот откако паднала во кома. Таа била именувана како „Шведскиот Мартин Лутер Кинг“.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Taikon, документарец од 2015 година од Гелерт Тамас и Ловен Мохтади.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]