Катарина Карлсдотер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробот на Катерина во Вадстена
Гробницата на Катерина во Вадстена на цртеж од 1820 година каде што подоцна е надредениот грб на Гумсехувуд.

Катерина Карлсдотер, на шведски наречена Катарина Карлсдотер, а подоцна Катарина Гумсехувуд (почина на 7 септември 1450 година) била кралица на Шведска од 1448 до 1450 година и кралица на Норвешка од 1449 до 1450 година како втора сопруга на Чарлс VIII / I.

Биографија[уреди | уреди извор]

Кетрин била ќерка на благородникот Карл Ормсон (Гумсехувуд). Таа се омажила за регентот (а потоа и вдовецот) Чарлс на 5 октомври 1438 година, кога станала прва дама и функционирала како кралица во церемонијална смисла до 1440 година, кога нејзиниот сопруг бил сменет како регент. Пред нивниот брак, отстапувањето било добиено од папата, бидејќи Катерина била во роднинска врска со првата сопруга на Чарлс. Ова требало да се осигура дека децата родени во брак ќе се сметаат за легитимни.

Во 1448 година, нејзиниот сопруг повторно станал регент, а потоа бил крунисан за крал. Таа била крунисана за кралица на Шведска во катедралата во Упсала на 2 јули 1448 година. Следната година, нејзиниот сопруг станал и крал на Норвешка, со што станала кралица на Норвешка. Бракот е опишан како многу среќен и резултирал со девет деца. Било кажано дека „Нивниот однос отсекогаш бил од најдобар вид“. Нивната втора ќерка, Магдалена, се омажила за Ивар Акселсон (Тот), вујко на Ингеборг Тот .

Кралицата Катерина била опишана како убава и весела; таа создала убаво опкружување и опуштена атмосфера на кралскиот двор, и била пријатна за оние кои доаѓале да бараат состанок со кралот и кралицата.

Во 1450 година, таа станала една од многуте што умреле од чума во Стокхолм, и била длабоко тагувана од кралот. Таа била погребана во 1451 година во опатија Вадстена .

Деца[уреди | уреди извор]

  • Маргарет Карлсдотер (Бонде) (1442-1462)
  • Магдален Карлсдотер (Бонде) (1445–1495), мажена за благородникот Ивар Акселсон (Тот) 1466 година
  • Ричеза Карлсдотер (Бонде) (родена околу 1445 година) калуѓерка во опатија Вадстена .
  • Бриџит Карлсдотер (Бонде) (1446–1469) калуѓерка во опатија Вадстена .
  • рано починале четири сина

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Wilhelmina stålberg: Anteqningar om svenska qvinnor (Белешки за Швеѓанките) (шведски)
  • Åke Ohlmarks: Alla Sveriges drottningar (Сите кралици на Шведска) (шведски)
  • Ларс О. Лагерквист: Sveriges Regenter - från forntid till nutid (Регентите на Шведска - од тогаш до сега)
  • Дик Харисон: Карл Кнутсон
Катарина Карлсдотер
Роден(а): c. 1400 Починал(а): 1450

Предлошка:S-roy

Претходник
Dorothea of Brandenburg
Queen consort of Norway
1449–1450
Наследник
Dorothea of Brandenburg
Queen consort of Sweden
1448–1450