Катарина Ивановска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катарина Ивановска
Родена 18 август 1988
Скопје, СФРЈ денес Македонија
Занимање манекенка и глумица

Катарина Ивановска (родена на 18 август 1988 во Скопје) — македонска манекенка и глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Својата кариера како манекенка ја започнала во 2004 година на Миланската модна недела по освојувањето на Look Models International кастингот за модели во Македонија[1][2]. Во декември 2004 се појавила во едиторијал за магазинот Elle, а исто така се има појавено и во Citizen K, Stiletto и италијанското и руското издание на Vogue.[1][2] Се има појавено на насловните страни на магазините Diva и Máxima, и во реклами за D&G во 2006. Во 2010, Ивановска се појавила во српскиот магазин Elle. Во 2011 потпишала договор за рекламирање на производите на Викторија Сикрет.[3]

Соработувала со агенции како International Scouting Office Belgrade, Women Mgmt Paris, Women Mgmt New York City, Women Mgmt Milan и Select Model Mgmt London. Во Македонија се смета како еден од најуспешните модели[4].

Во 2012 година дебитирала како глумица во филмот Трето полувреме.[5]

Со партнерот Слободан (Цобе) ги има синот Вања и ќерката Кира.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Katarina Ivanovska Архивирано на 29 јули 2018 г.. New York Fashion.
  2. 2,0 2,1 Model Mania. Hint Fashion Magazine. October, 2004.
  3. „Катарина Ивановска стана модел на „Victoria's Secret " | press24.mk“. web.archive.org. 2011-10-02. Архивирано од изворникот на 2011-10-02. Посетено на 2020-09-30.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. Dnevnik newspaper Архивирано на 28 септември 2011 г. "Најуспешниот топ-модел Катарина Ивановска"
  5. Ivanovska, Katarina; Kocev, Sasko; Sammel, Richard; Serbedzija, Rade (2012-09-27), Treto poluvreme, Kino Oko, fx3x, I/O post, Посетено на 2020-09-30
  6. „Интервју со Катарина Ивановска: Не делувам наивно за некој да си дозволи да ми понуди непристоен предлог“. Слободен печат. 2020-06-18. Посетено на 2020-09-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]