Катарина Ериксдотер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Катарина Ериксдотер (шведски: Katarina Eriksdotter; XII век) — шведска принцеза, ќерка на кралот Ерик Светиот и неговата кралица, Кристина од Шведска.

Биографија[уреди | уреди извор]

Таа се омажила за Нилс Блејк, кој веројатно бил шведски магнат. Тие имале ќерка, Кристина Нилсдотер, која се омажила за Норвежанецот Ерл Хокон Лудиот, а подоцна и Ескил Магнусон, говорникот на законот на Вестергетланд.