Катарина Густавсдотер Васа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катарина, 1539-1610, принцеза на Шведска

Кетрин Васа од Шведска ( шведски: Katarina Gustavsdotter Vasa  ; 6 јуни 1539 – 21 декември 1610 година) била шведска принцеза и грофица во источна Фризија како сопруга на Езард II, гроф од Источна Фризија . Таа била најстарата ќерка на Густав Васа и Маргарета Лејонхуфвуд . Таа била автономен регент на Berum, East Friesland [nl] и Норден во Остфризија ( Источна Фризија ) од 1599 до 1610 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

За време на нејзиното рано детство, таа, како и нејзините браќа и сестри во кралскиот расадник, биле првенствено под грижа на нејзината мајка, доверливата медицинска сестра на кралицата, Бригита Ларс Андерсонс, братучетката на нејзината мајка, дамата Маргарета и благородната вдовица Ингрид Амундсдотер.[1] По смртта на нејзината мајка во 1551 година, таа како и нејзините браќа и сестри биле ставени на грижа на Кристина Гиленстиерна, а потоа под нејзините тетки Брита и Марта Лејонхуфвуд пред повторното венчавање на нејзиниот татко со Кетрин Стенбок .[2] Во 1556 година, таа и нејзините сестри добиле мираз од 100.000 далери, биле насликани нивните портрети и нивните лични квалитети опишани на латински од дворскиот поет Хенрикус Молерус и биле претставени на династичкиот брачен пазар. Истата година, нејзиниот татко и подарил на Остфризланд трговски договор и брачен сојуз. Остфризланд бил избран затоа што била стратешки поставена кон Данска и затоа што калвинистичкиот Емден бил ривал на Лубек и со договор би можело да се прекине доминацијата на Ханзата во Шведска.[2] Во 1557 година, трговскиот договор бил завршен, а во 1558 година, Еџард ја посетил Шведска за да се сретне со Кетрин и нејзината сестра Сесилија и избрал еден од нив да го заврши брачниот договор.

Езард ја избрал Кетрин, но преговорите траеле долго, толку многу што Густав Васа во својата фрустрација изјавил дека е благослов што неговата ќерка барем не е ниту „куцана ниту слепа“. Мајката на Едзард, регентот Ана од Олденбург, се плашел дека бракот ќе доведе до шведска доминација, и затоа ја поделил власта во Остфризланд меѓу нејзините синови, нешто што кралот се обидел да го спречи.[2] Во брачниот договор од 12 август 1558 година, Кетрин добила уверување дека Берум и Норден ќе ѝ се припадне на доверата и на функцијата регент доколку Езард биде наследен од нејзиниот малолетен син.[2]

Свадбата се одржала во Стокхолм на 1 октомври 1559 година. Во ноември, Кетрин и Еџард заминале за Остфриланд. На нивното патување низ Шведска, тие биле придружувани од нејзината сестра Сесилија и братот на Еџард, Јован II од Осфризланд .[2] Додека престојувале во Вадстена по пат, избил голем скандал кога Џон бил откриен во одајата на Сесилија без панталоните.[2] Скандалот станал познат под името Vadstenabullret (Громот на Вадстена).[2] Џон бил затворени, а Кетрин и Езард биле ставени под стража во замокот Вестерас. Кетрин дејствувала како посредник за да се изврши ослободувањето на Џон, со Сесилија да се постапува поблаго и да и се даде дозвола да замине.[2] Компликациите, нејзината сопствена бременост и смртта на нејзиниот татко во 1560 година предизвикале одложување на нивното заминување до 1561 година.

Грофицата од Остфриланд[уреди | уреди извор]

Катерина пристигнала во Остфризланд во април 1561 година. Како грофица на Остфризланд, Кетрин зела активно учество во политиката и државните работи.[2] Таа го поддржувала Езард во неговиот конфликт со неговиот брат Џон околу владеењето на поделената Остфриланд, додека Џон ја имал поддршката од неговата мајка Ана.[2] Конфликтот имал и религиозна димензија, бидејќи Езард и Кетрин биле лутерани, додека Џон и Ана биле калвинисти.[2] Таа работела за да обезбеди ново наследство кое го забранувало совладеењето и активно го поддржувало лутеранизмот пред калвинизмот.[2]

Во 1578 година, бездетниот Џон навистина се согласил синот на Катерина да биде негов наследник, но тоа не ја завршила борбата. Кетрин целосно ги користела своите семејни врски за нејзината политика и ги замолила нејзините владејачки браќа да интервенираат во нејзина корист, додека таа самата ги користела своите врски за возврат: му помагала на Чарлс во неговиот извоз и увоз, обезбедувала бродови за шведската флота во војната. против Русија и помагала во преговорите за бракови на Чарлс и Елизабета.[2] Познато е дека таа протестирала против бракот на нејзиниот брат кралот Јован III со Гунила Биелке во 1585 година.[2] Во 1591 година, Еџард станал единствен регент, но во 1594 година избувнала Емденската револуција. Кетрин побарала помош од нејзиниот брат Чарлс IX, кој во оваа прилика ја советувал да покаже религиозна толеранција и изразли изненадување што секогаш се чинело дека Катерина била таа што ги водела преговорите за државните работи, а не Езард.[2]

Чувар[уреди | уреди извор]

По смртта на Edzard во 1599 година, Катерина живееле во замокот Berum и ја презела контролата над неа Дауер земји Норден, Pewsum, Woquard Loquard, Campen и Neeuwarden . Овие земји ѝ биле дадени само како нејзини овластувања, но Катерина наместо тоа ја презела контролата над нив како автономен владетел: одбила да го признае нејзиниот син Ено III и неговото право да собира даноци и да врши власт во нејзините феуди, и се прогласила за вазал. директно под царот.[2] Тоа предизвикало конфликт со нејзиниот син кој останал нерешен до нејзината смрт. Кога советот на Ено III го прекорил дека е подложен на неа и му укажал дека Катерина ги злоупотребила нејзините права како мајка за да бара послушност, тој се оправдал велејќи: „Бидејќи таа е жена, бидејќи е вдовица, веќе седумдесет, затоа што е ќерка на крал и, што е најголема причина да и покажеме почит, затоа што е мајка“.[2]

Гробот на Кетрин во Аурих

Кетрин се сметала за најблиска по карактер со нејзиниот татко меѓу нејзините браќа и сестри. Таа е опишана како интелигентна и учена со интерес за литература и теологија. Таа била убеден Лутеран, го посетила Витенберг за да студира теологија, напишала толкувања на Библијата, напишала ода на Езард на неговиот погреб и самата била посветена на дело од лутерански теолог.[2]

Семејство[уреди | уреди извор]

Катарина се омажила за Едзард II од Остфризланд на 1 октомври 1559 година, во Стокхолм . Тие ги имале следните деца:

 1. Маргарета од Остфризланд (1560–1588)
 2. Ана од Остфризланд, (1562-1621); најпрво се оженил со Луј VI, електор Палатин ; второ се оженил со Ернест Фредерик, Маркграв од Баден-Дурлах ; трето се оженил со Јулиус Хенри од Саксо-Лауенбург . Таа немаше преживеани проблеми од ниту еден од нејзините бракови.
 3. Ено III од Остфризија (1563–1625)
 4. Јован III од Ритберг (1566–1625)
 5. Кристофер од Остфризланд (1569-1636)
 6. Езард од Остфриланд (1572?–1573)
 7. Елизабета од Остфризланд (1572?–1573)
 8. Софија од Остфризија (1574–1630)
 9. Карл Ото од Остфризланд (1577–1603)
 10. Марија од Остфризија (1582–1616); се оженил со Јулиус Ернст, војводата од Бранзвик-Даненберг и имал проблем.

Предци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Tegenborg Falkdalen, Karin, Margareta Regina: vid Gustav Vasas sida : [en biografi över Margareta Leijonhufvud (1516-1551)], Setterblad, Stockholm, 2016
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 2,16 2,17 Karin Tegenborg Falkdalen (2010). Vasadöttrarna (The Vasa Daughters). Falun: Historiska Media. ISBN 978-91-85873-87-6 (In Swedish) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Falkdalen“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Falkdalen“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Falkdalen“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Falkdalen“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Falkdalen“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Falkdalen“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 • Карин Тегенборг Фалкдален (2010). Vasadöttrarna (Ќерките Васа). Фалун: Историски медиуми.ISBN 978-91-85873-87-6ISBN 978-91-85873-87-6 (на шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Незаземено Countess of East Frisia
1559–1599
Незаземено