Каталин Новак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каталин Новак
Каталин Новак во 2023 г.
Министер за семејство, млади и меѓународни односи
Член на Унгарскиот парламент
На должноста
Стапил
од 2018
потпретседател на Фидес
На должноста
Стапил
од 2017
Лични податоци
Роден(а) Каталин Новак
6 септември 1977.(1977-09-06)(46 г.)
Сегед, Унгарија
Партија Фидес
Портал Official website

Каталин Новак (унгарски: Veresné Novák Katalin Éva[1], 6 септември 1977) е унгарска политичарка, државен Министер за семејство, млади и меѓународни односи од 2018 година, потпретседател на Фидес од 2017 година.

Живот[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1992 и 1996 година студирала во средното училиште Ендре Шагвари. Потоа, помеѓу 1996 и 2001 година во Универзитетот Корвиус економија и помеѓу 1999 и 2004 година законот на Универзитетот во Сегед, како и на Универзитетот во Париз.

Таа се приклучила на политиката во 2001 година и почнала да работи во Министерството за надворешни работи. Таа е специјализирана за прашања од ЕУ и Европа. Во 2010 година станала министерски советник во Министерството за надворешни работи, а потоа шеф на Кабинетот на Министерството за човечки ресурси во 2012 година. Исто така, таа служела како државен министер за франкофонски работи.[2]

Новак била избрана да биде потпретседател на Фидес во 2017 година.[3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Каталин Новак е омажена и има три деца - ќерка, Ката (2008) и два сина, Адам (2004) и Тамаш (2006). Течно зборува француски, англиски и германски јазик, а нејзиното знаење на шпански јазик е на средно ниво.[2]

Награди[уреди | уреди извор]

  • Спомен плакета на Претставничкиот дом на Франција (2014)
  • 6-та највлијателна унгарска жена во јавниот живот во 2018 година од унгарскиот Форбс
  • Легија на Честа (2019)[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Emberi Erőforrások Minisztériuma“ (PDF) (унгарски). стр. 8. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-04-17. Посетено на 2020-03-07.
  2. 2,0 2,1 Биографија
  3. „novakkatalin.hu“. Архивирано од изворникот на 2018-09-12. Посетено на 2019-01-30.
  4. „Une proche d'Orban reçoit la Légion d'honneur“. Le Monde.fr (француски). 2019-01-31. Посетено на 2020-03-07.