Кастилја-Ла Манча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кастилја-Ла Манча
Грб Знаме
Грб Знаме
Типични манчански ветреници кои ги прославил Сервантес во својот Дон Кихот
Типични манчански ветреници кои ги прославил Сервантес во својот Дон Кихот
Држава  Шпанија
Главен град Толедо
Јазик во заедницата шпански
Официјални јазици шпански
Назив на жителите Кастилјанци, Кастилјанки
Број на жители
(INE 2006)
1.894.667
Површина 79.463 км²
Кастилја-Ла Манча на мапа на Шпанија
Број на пратеници
Конгрес 20
Сенат 22
Претседател Хосе Марија Бареда (PSOE)
Интернет страница


Кастилја-Ла Манча e aвтономна заедница во Шпанија. Се наоѓа во средишниот дел на земјата и граничи со: Кастилја и Леон, Мадрид, Арагон, Валенсија, Мурсија и Екстремадура. Зафаќа површина од 79.463 км² и има 2 милиони жители. Главен град е Толедо.

Градови[уреди | уреди извор]

Поголеми градови во Кастилја-Ла Манче во кои и живее најголемиот дел од населението во оваа автономна заедница се: