Кастел-Саразен

Координати: 43°37′N 0°47′W / 43.617° СГШ; 0.783° ЗГД / 43.617; -0.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон црквата во Кастел-Саразен

Кастел-Саразен (фр. Castel-Sarrazin) — општина во департманот Ланд во Аквитанија, југозападна Франција. Зафаќа површина од 12 км². По податок од 1999, местото брои 360 жители, при густина од 26 жит/км².

Кастел-Саразен е родно место на Ален Дикас, најдобриот готвач на светот според Мишленовиот водич, носител на три ѕвездички.

Поврзано[уреди | уреди извор]

43°37′N 0°47′W / 43.617° СГШ; 0.783° ЗГД / 43.617; -0.783