Кастел-Риденхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кастел-Риденхаузен (германски: Castell-Rüdenhausen) — грофовија на Светото Римско Царство, во областа Франконија, во северниот дел на Баварија, владеена од гранка на грофовите на Кастел. Била создадена како поделба на Грофовијата Кастел, а во 1806 година била медијатизирана во Баварија.

Грофови на Кастел-Риденхаузен (1597-1806)[уреди | уреди извор]

  • Годфрај (1597-1635)
  • Георг Фридрих (1635-1653)
  • Филип Годфрај (1653-1681)
  • Јохан Фридрих (1681-1749)
  • Фридрих Лудвиг (1749-1803)
  • Кристијан Фридрих (претходно гроф на Кастел-Кастел) (1803-1806)

(Медијатизирани) грофови на Кастел-Риденхаузен[уреди | уреди извор]

  • Кристијан Фридрих (1806-1850)
  • Волфганг (1850-1901)

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 49°45′59″ СГШ; 10°20′22″ ИГД / 49.7665° СГШ; 10.3395° ИГД / 49.7665; 10.3395