Кастел-Ремлинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кастел-Ремлинген (германски: Castell-Remlingen) — грофовија сместена во областа Франконија во северниот дел на Баварија, Германија, која била предводена од гранка на грофовите на Кастел. Била создадена со поделба на Грофовијата Кастел во 1597 година, а во 1668 година била поделена помеѓу самата себе и Кастел-Кастел. Била припоена од Кастел во 1762 година.

Грофови на Кастел-Ремлинген (1597-1762)[уреди | уреди извор]

  • Волфганг II (1597-1631)
  • Волфганг Георг I (1631-1668)
  • Фридрих Магнус (1668-1717)
  • Карло Фридрих Готлиб (гроф на Кастел-Кастел) (1717-1743)
  • Кристијан Адолф Фридрих (гроф на Грофовија Кастел) (1743-1762)