Касперски лаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kaspersky Lab
Типприватна
OснованаМосква, Русија (1997)
СедиштеМосква, Русија
Опслужувано
подрачје
насекаде во светот
Клучни личностиЕвгениј Касперски (ЦЕО)
ДејностКомпјутерски софтер
Безбедносен софтвер
ПроизводиКасперски Анти-Вирус
Касперски Интернет Безбедност
Касперски Мобилна Безбедност
Касперски Пјур и други
ПриходиUS $ 612 милиони 14% (2011)[1]
Вработениповеќе од 2,400 (2011)[2]
ПорталKaspersky.com

Касперски лаб е руска компанија, специјализирана за изработка на антивирусен софтвер. Компанијата е основана во 1997 од Евгени Касперски и неговата сопруга Наталија Касперски. Главната кацеларија се наоѓа во Москва, Русија, а останати кацеларии има и во други 11 држави: Германија, Франција, Обединето Кралство, Холандија, Полска, Романија, Шведска, Јапонија, Кина, Јужна Кореја и САД.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kaspersky Lab continues rapid growth with revenues up 14% in 2011“.
  2. „About Us“. Kaspersky.com. Посетено на 2012-03-08.