Прејди на содржината

Гај Касиј Лонгин

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Касиј)

Гај Касиј Лонгин (латински: Gaius Cassius Longinus) — римски државник и војсководец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Касиј е познат како еден од убијците на Гај Јулиј Цезар. Кога пропаднала Римската Република, тој извршил самоубиство (42 п.н.е.). Брут го нарекол „Последниот Римјанин“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 119.