Прејди на содржината

Касела

Координати: 43°44′40″N 15°23′26″E / 43.74444° СГШ; 15.39056° ИГД / 43.74444; 15.39056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Касела
Географија
МестоЈадранско Море
Координати43°44′40″N 15°23′26″E / 43.74444° СГШ; 15.39056° ИГД / 43.74444; 15.39056
АрхипелагКорнати
Површина0,345 км2
Управување
ЖупанијаШибенско-книнска
Демографија
Населениененаселен

Касела ― ненаселен остров во хрватскиот дел на Јадранското Море.

Неговата површина е 0,345 км2.[1] Должината на крајбрежјето е 3,54 км.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]