Прејди на содржината

Картозански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Картозански јазици
Географска
распространетост:
Јужен Кавказ
Класификација:јужнокавкаски
Гранки:
Карта на картвелските јазици.

Картозанските јазици се подгрупа на јужнокавкаските јазици. Покрај картозанските, јужнокавкаските јазици имаат уште една гранка која е претставена од само еден јазик - сванскиот јазик.[1]

  1. „Languages in the Caucasus, by Wolfgang Schultze (2009)“ (PDF). Архивирано (PDF) од изворникот 2011-06-10. Посетено на 2011-06-10.

Поврзано

[уреди | уреди извор]