Карстен Пол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Карстен Пол (роден на 23 март 1965) е германски професионален кошаркарски тренер. Тој бил главен тренер и помошник тренер на Телеком Бон од германската кошаркарска лига помеѓу 2012 и 2016 година.[1]

Од 2015 година, тој ја води програмата за развој на млади таленти во неговиот клуб.

Во декември 2015 година, тој бил промовиран во главен тренер на Баскет Бон. Во 2016 година, тој му ја предал функцијата на Силвано Поропат за да може да им се врати на своите должности како младински координатор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Telekom Baskets Bonn – Team 2013/2014“ (German). Архивирано од изворникот на 5 October 2013. конс. 5 April 2014. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]