Прејди на содржината

Каролински јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каролински јазик
Refaluwasch
Застапен во Гуам
 Северни Маријански Острови
ПодрачјеСајпан, Анатахан и Агрихан
Говорници5,700  
Јазично семејство
Статус
Службен во Северни Маријански Острови
Јазични кодови
ISO 639-3cal

Каролинскиот е австронезиски јазик кој се зборува во Северните Маријански Острови. Јазикот е службен во Северните Маријански Острови, а се зборува и во Гуам. Јазикот најмногу се зборува од Каролинците. Јазикот е најслучен со сатавалскиот, волеајскиот и пулуватскиот јазик. Каролинскиот има 95% лексичка сличност со сатавалскиот, 88% со волеајскиот и пилуватскиот, 81% со мортлочкиот, 78% со чучкиот и 74% со улитскиот. Според проценките од 1990, јазикот го зборувале околу 3.000 жители, а денес околу 5.700. Каролинската азбука има 31 буква.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Ethnologue report for language code:cal“. Ethnologue: Languages of the World. Посетено на April 28, 2005.
  • „Joshua Project Carolinian of Northern Mariana Islands Ethnic People Prolife“. Посетено на December 1, 2008.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]