Каролина од Насау-Сарбрикен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каролина од Насау-Сарбрикен
Caroline of Nassau-Saarbrücken, Countess Palatine of Zweibrücken.jpg
Сопружник Кристијан III фон Пфалц-Цвајбрикен
Татко Луј Крато од Насау-Сарбрикен
Мајка Филипинка Хенриет од Хоенлохе
Роден(а) 12 август 1704
Починал(а) 25 март 1774 (возр. 69)
Дармштат

Грофица Каролина од Насау-Сарбрикен (12 август 1704 - 25 март 1774) — грофица на Пфалц-Цвајбрикен, преку брак со Кристијан III фон Пфалц-Цвајбрикен. Таа беше ќерка на грофот Луј Крато од Насау-Сарбрикен и грофицата Филипинка Хенриет од Хоенлохе. На 21 септември 1719 година, на 15-годишна возраст, се омажила за нејзиниот 44-годишен кум, Кристијан III од Цвајбрикен. Свадбата се одржа во замокот Лоренцен во Насау. Кога Кристијан III почина во 1735 година, Каролина го презеде регентството пет години, со согласност на царот Чарлс VI, се додека нејзиниот син Кристијан IV не порасне.