Каролево (Плочки Округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каролево
Karolewo
село
ЗемјаПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругПлочки
ОпштинаНови Дунинув

Каролево (полски: Karolewo) — село во општината Нови Дунинув од Плочкиот Округ на Мазовското Војводство, источно-централна Полска.[1] Селото се наоѓа 3 километри северозападно од Нови Дунинув, 18 километри западно од Плоцк и 114 километри западно од Варшава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Central Statistical Office (GUS) - TERYT (National Register of Territorial Land Apportionment Journal)“ (полски). 2008-06-01.