Кароза (сендвич)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кароза сендвич со моцарела

Кароза, исто позната и како моцарела во кароза,[1][2] е вид на пржен сендвич во италијанската кујна. Се подготвува на тој начин што се пржи моцарела која се става помеѓу две парчиња леб. Познато јадење е во регионите на Кампанија во Јужна Италија и во пределите на Њујорк.  „Моцарела фрита“ е вид на јадење кое содржи сирење без леб.

Подготовка[уреди | уреди извор]

Кароза се подготвува со моцарела, која се премачкува со јајце и две парчиња леб[3][4]. Може да се подготви со различни видови на леб, како италијанскиот леб и леб за сендвичи.[3][5] Корката на лебот понекогаш се отстранува пред да се пржи и лебот може да се направи на тостер пред да се пржи[3][6]. Подготовката вклучува составување на сендвичот, потоа се става во брашно, па во јајце и потоа се пржи во тава.[3] Лебните трошки може да се користат.[2][7] Маслиново масло најчесто се користи за да се пржи ова јадење.[3] Додатни состојки понекогаш се користат, како што се шунка, бргљун, модар домат, зелен домат и босилок.[1][8] Откако ќе се подготви, има крцкава текстура.[9] Може да се сервира како закуска.[6]

По регион[уреди | уреди извор]

Карозата е јадење може да се најде во камиончињата кои продаваат на улица и е популарно јадење во Кампанија[1][10], регион во јужна Италија. Бафало моцарела, која се подготвува со користење на млеко од италијански медитерански бивол, најчесто се користи во Кампанија за подготовка на сендвичот.

Познато јадење е и во италијанско-американските ресторани во Бруклин, Менхетен и околината на Квинс во Њујорк, каде некогаш се потготвува со пржење.[7]

Варијации[уреди | уреди извор]

Разликата во видовите на кароза е во тоа што кај едната моцарелата е премачкувана со путер,а другата е пржена во тава со тоа што се отстрануваат корките од лебот пред да се пржи.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 White, M.; Friedman, A.; Keller, T. (2013). Classico e Moderno: Essential Italian Cooking (италијански). Random House Publishing Group. стр. 109. ISBN 978-0-345-54553-4. Посетено на May 27, 2016.
  2. 2,0 2,1 Saveur Cooks Authentic Italian. Chronicle Books. 2008. стр. 162. ISBN 978-0-8118-6574-6. Посетено на May 27, 2016.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Sheraton, M.; Alexander, K. (2015). 1,000 Foods to Eat Before You Die: A Food Lover's Life List. Workman Publishing. стр. 209. ISBN 978-0-7611-4168-6. Посетено на May 27, 2016.
  4. Chiarello, M.; Fletcher, J. (2002). Michael Chiarello's Casual Cooking: Wine Country Recipes for Family and Friends. Chronicle Books. стр. 86. ISBN 978-0-8118-3383-7. Посетено на May 27, 2016.
  5. „Mozzarella en Carrozza (Fried Mozzarella Sandwiches) Recipe by Mario Batali - The Chew“. ABC. Посетено на May 27, 2016.
  6. 6,0 6,1 Rolnick, G.; Peterson, C. (2014). Carmine's Celebrates: Classic Italian Recipes for Everyday Feasts. St. Martin's Press. стр. 62. ISBN 978-1-4668-3723-2. Посетено на May 27, 2016.
  7. 7,0 7,1 Sietsema, Robert (October 9, 2012). „Mozzarella in Carrozza, Italian or Italian-American?“. Village Voice. Посетено на May 27, 2016.
  8. Ray, R. (2015). Everyone Is Italian on Sunday. Atria non fiction original trade. Atria Books. стр. 61. ISBN 978-1-4767-6607-2. Посетено на May 27, 2016.
  9. Hirsheimer, C.; Hamilton, M. (2011). Buon Appetito: A Taste of Italy. Canal House Cooking. Canal House. стр. 10. ISBN 978-1-4804-1956-8. Посетено на May 27, 2016.
  10. Facaros, D.; Pauls, M. (2004). Italy. Cadogan Guides Italy. Cadogan Guides. стр. 61. ISBN 978-1-86011-113-6. Посетено на May 27, 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]