Прејди на содржината

Карневал во Баранкила

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карневалот во Баранкила (шпански: Carnaval de Barranquilla) е една од најважните фолклорни прослави во Колумбија и еден од најголемите карневали во светот. Карневалот има традиции кои датираат од 19 век. Четири дена пред Великиот пост, Баранкила се подготвува да прими домашни и странски туристи кои ќе се придружат заедно со жителите на градот за да уживаат во четиридневните интензивни веселби. За време на карневалот, вообичаените активности на Баранкила се оставаат настрана бидејќи градот е зафатен со улични танци, музички и маскенбални паради. Карневалот на Баранкила вклучува танци како што се шпанското палео, африканско Конго и домородните глувци и мика. Се изведуваат и многу стилови на колумбиска музика, најистакнато кумбија, а инструментите вклучуваат тапани и дувачки ансамбли. Карневалот на Баранкила беше прогласен за културно ремек-дело на нацијата од Националниот конгрес на Колумбија во 2002 година.[1] Исто така, УНЕСКО, во Париз на 7 ноември 2003 година, го прогласи за едно од ремек-делата на усното и нематеријалното наследство на човештвото, а тоа беше за време на годината на карневалот на кралицата Олга Лусија Родрикез.

Карневалот започнува во саботата пред пепелната среда со битката на цвеќето, која се смета за една од главните активности. Потоа, Големата парада во недела и понеделник е обележана со фестивал на оркестар со карипски и латино бендови. Вторник го означува крајот на карневалот, најавен со погребот на Хоселито Карнавал, за кого сите тагуваат.

Слоганот на карневалот на Баранкила е: Оние кои го живеат се оние кои уживаат во него.

Историја[уреди | уреди извор]

Многу малку се знае точно како и зошто започна овој карневал. Постојат многу теории; Најпопуларното верување е дека карневалот е пречек на пролетта и прослава на раѓањето и обновувањето. Карневалот потекнува од комбинација на пагански церемонии, католички верувања и етничка различност и е мешавина од европските, африканските и индиските традиции, танци и музика. Прво бил празник на робовите, а станал и прослава на регионот.

Локалните верувања го датираат пред седум века и познато е дека голем дел од традициите во Америка биле донесени од Шпанците и Португалците. Првиот значаен датум во историјата на карневалот е 1888 година, кога личноста позната како кралот Момо се појави во документираната историја на карневалот. Во 1903 година, беше снимена првата позната битка на цвеќето, очигледно за да се врати долгата изгубена карневалска традиција и петнаесет години подоцна, првата кралица на карневалот на Баранкила беше избрана да претседава со свеченостите на карневалот, кој подоцна беше институционализиран во 1923 година. Во годините што следеле карневалот растел, а исто така и традициите, вклучително и интеграцијата на големата парада.

 • 1888: Кралот Момо се појавил како еден од главните ликови.
 • 1899: Избран е првиот претседател на карневалот и првиот одбор на директори.
 • 1903: Првата парада на Битката на цвеќето (поради иницијативата на Хериберто Бенгоечеа со цел да се врати карневалската традиција од претходните години, како и да се прослави крајот на Илјададневната војна.
 • 1918: Алиша Лафаури Ронкало избрана за прва карневалска кралица.
 • 1923: Карневалот бил институционализиран, бидејќи натпреварот за кралица бил откажан во претходните 5 години.
 • 1967: Воведен е настанот на Големата парада. Сега се одржува на вториот ден од карневалот, обично во недела.
 • 1969: Создаден е фестивалот на оркестарот, кој е музички натпревар кој се движи во различни жанрови.
 • 1974: Првата Гуачерна се одржа поради иницијативата на Естер Фореро. Гуачерна сега се слави во петок претходната недела пред формално да започне карневалот.
 • 2002: Карневалот беше прогласен за национално културно наследство од Колумбискиот Сенат
 • 2003: Карневалот беше прогласен од УНЕСКО на 7 ноември, како едно од ремек-делата на усното и нематеријалното наследство на човештвото .

Пред-карневали[уреди | уреди извор]

Танцувачка група
Костим.

Свеченостите, со кои претседаваат и кралицата на карневалот и кралот Момо, избрани претходната година, започнуваат неофицијално веднаш по новогодишната ноќ. Карневалските настани започнуваат официјално со Читањето на прогласоТ на карневалот, проследено со заземање на градот, крунисување на кралицата на карневалот и кралот Момо, детските парада, геј парадата и конечно ноќна парада која се смета за најважниот настан пред карневалот.

Читање на карневалскиот проглас[уреди | уреди извор]

Читањето на Карневалскиот проглас е еден од најважните предкарневалски настани на Баранкила, бидејќи официјално го означува почетокот на предкарневалите. Во овој чин, кој традиционално се одржува на плоштадот Ла Паз, актуелниот градоначалник на Баранкила симболично и ги доделува клучевите од градот на карневалската кралица, па оттука и ја „отстапува“ нивната моќ сè додека трае сезоната на карневалот. Овој проглас може да се гледа како „уредба“ поделена во параграфи што објаснува што е дозволено и што е забрането за присутните во периодот на прославата. Секој пасус вклучува неодамнешни и интересни случувања во градот кои поттикнуваат веселба. Јавно го чита кралицата за време на фолклорен чин придружуван од кралот Момо, децата кралеви и изложби на фолклорни танцови групи.

Плоштадот Ла Паз, каде традиционално се одржува прогласувањето на карневалот.

Крунисувањето на кралицата на карневалот[уреди | уреди извор]

Настанот за крунисување на новата карневалска кралица се одржува во четвртокот, пред парадата на Битката на цвеќето. За време на ова шоу, претходната карневалска кралица ја крунисува сегашната карневалска кралица, среде забава со полна игра и музика. Во моментов се одржува на стадионот Ромелио Мартинес. Како и да е, крунисувањето датира од 1918 година кога првата карневалска кралица, Алиша Лафаурие Ронкало, беше крунисана во исчезнатиот клуб Баранкила. Оттогаш се одржува традицијата да се избира карневалската кралица меѓу младите жени од високата класа во градот за да претседава со свеченостите, што стана вообичаено да се гледа, чита и слуша како круната се ротира само меѓу неколку семејства: Герлајн., Донадо, Венгоечеа, Лафаури о Абушаибе. Оваа традиција е главно затоа што голем дел од трошоците, на пример оние поврзани со облеката што ја носи кралицата за време на нејзиното крунисување, ги плаќа семејството на кралицата. Ова несомнено беше критикувано бидејќи млади жени кои не се од високата класа не можат да се стремат да ја имаат титулата кралица поради астрономски високите суми на пари што чини да се биде карневалска кралица. Сепак, според официјалниот повик, кандидатката крунисана за карневалска кралица е таа што покажува одлични танцувачки вештини, харизма и карневалски дух на 11-те членови на одборот на карневалот, кои приватно се состануваат годишно и ја избираат кралицата шест месеци пред почетокот. на карневалот.

Што се однесува до шоуто, тоа е маратон на стилови на танцување и со текот на времето стана најпребирливиот тест за кралицата на карневалот, бидејќи за време на кој кралицата на карневалот треба да ги претстави своите танцувачки вештини со благодатно танцување на огромен број музички жанрови, како што се како кумбија, салса, меренге, шампета, мапале итн. Ова шоу е придружувано од членови од некои од најважните танцови групи кои учествуваат на карневалот и од национални и меѓународни пејачи, како Доминиканецот Хуан Луис Гера кој стана дел од него на карневалите во 2014 година. Исто така, за време на овој настан е претставена и официјалната песна на карневалската кралица. Инаку, карневалската кралица обично се избира во октомври за да има доволно време да се подготви за карневалот.

Детската парада[уреди | уреди извор]

Детската парада е парада за деца во која учествуваат училишни и општински танцувачки групи, како и децата кралеви. Во оваа парада, се гледаат мини-плови прилагодени на големината на децата.

Ла Гуачерна[уреди | уреди извор]

Статуата на Естерцита Фореро, која ја врати традицијата на Ла Гуачерна.

Ла Гуачерна е ноќна парада и се смета за најважен предкарневалски настан. Се одржува претходната недела петок пред почетокот на карневалот. Во него учествуваат многу фолклорни групи, кумбијамбаси, тамбори и маски на светлина на свеќи и луѓе кои држат лампиони во боја.

Ла Гуачерна неофицијално започнала уште на почетокот на 20 век во барио Абахо. Во своите почетоци, за време на предкарневалските денови, луѓето ги нарекувале другите свирејќи на гуаче за да го сигнализираат почетокот на танцот, кој бил придружен со тамбори и кања де мило како и со свеќи да ја осветлат ноќта, правејќи ги околните луѓе радосни. Во 1974 година, оваа традиција беше обновена благодарение на барањето на музичкиот композитор Естер Фореро, која, заедно со Алиша де Андреис, успеа да ја убеди карневалската табла да ја воведе во карневалската програма. Оваа парада формално постоела до таа година и била именувана како Ла Гуачерна по нејзиниот креатор, Естер Фореро.

Идејата да се спроведе таква ноќна парада на карневалот на Баранкила датира од една ноќ во 1958 година, кога Естер Фореро била на ноќна парада во Сантјаго де Куба, што ја поттикнало да се распрашува меѓу фолклористите за тоа следните денови и оттука дознала дека парадата настанала откако многу мали групи се собрале од целата покраината Сантјаго де Куба со текот на времето. Таа тогаш се сети дека нејзиниот град Баранкила немал ноќна парада на карневалите, затоа штом се вратила во својот град, решила да постигне слична парада и потоа ја нарече Ла Гуачерна - тоа име. потекнува од сеќавањето на нејзиното детство кога групите кумбија излегуваа на улица за да ги вежбаат своите ритами, а околните луѓе рекоа дека минува Гуачерна. Накратко, таа голема ноќна парада е создадена во 1974 година и сè уште постои како успешна и светло ноќна парада.[2]

Песната за обележување на овој датум е песната за меренге со истото име „Ла Гуачерна“, композиција од самата Естерцита Фореро, а чија најпозната верзија е онаа на доминиканската Мили Кезада.

Нема потребни информации Карневалот се слави четири дена пред пепелосната среда . Луѓето нашироко се забавуваат и се маскираат како начин на забава и недостаток на инхибиција.[3] За тоа време, луѓето од Баранкила и странците кои доаѓаат во градот се потопуваат во колективната радост, пијат и танцуваат.

Сабота на карневалот[уреди | уреди извор]

Карневалската кралица за време на битката на цвеќето.

Саботата пред пепел среда е првиот цел ден на карневалски активности. Прославата цврсто започнува со Битката на цвеќето, која е најважниот и најочекуваниот настан. Тоа е голема парада на плови, на чело со карневалската кралица и проследена со фолклорни групи, маскирани, кумбија и други танцувачки групи, победници на последните карневалски натпревари. Тоа е локалната верзија на Парадата на розите во Пасадена во САД. Битката на цвеќето е најстарата парада спроведена на карневалот Баранкила и беше организирана за прв пат во 1903 година преку иницијатива на генералот Хериберто Артуро Венгоечеа. Генералот кој бараше начин да го прослави крајот на долгата Илјададневна војна која однесе илјадници животи. Со овој настан, карневалот продолжи бидејќи беше суспендиран од 1900 година.

Првично, Битката на цвеќињата беше прошетка по стариот „Камељон Абело“, сега Пасео де Боливар, што отвори две групи луѓе формирани од членови на богати семејства на кочии украсени со цвеќиња.[4] Историчарот и хроничар Алфредо де ла Есприела ја опишал првата битка со цвеќиња како игра со тоа што две групи луѓе се соочиле една со друга пукајќи со цвеќиња, пластични серпентина за забава и конфети по патеката долга неколку милји. Оваа битка заврши со мировен гест кога двете групи се смирија и продолжија да слават во театарот Емилијано Венгоачеа. Неговиот успех беше таков што истата битка се повтори следната година.[5]

Се одржува по автопатот 40 од 1991 година, откако се одржа по авенијата Олаја Херера, улицата 43 и булеварот Боливар. Пловците сега се опремени со звучници и се качени од меѓународни и национални пејачи кои ги повикуваат гледачите да слават и танцуваат. Иако гледачите сега се сместени во палкос (кутии), од каде што го гледаат спектаклот, порано го гледале пеш.

Недела на карневалот[уреди | уреди извор]

Тоа е последниот ден од карневалот Најважниот настан што се одржува на овој ден е: Големата традиција и фолклорна парада.[6]

Оваа парада, вообичаено наречена голема парада, се одржува на вториот ден од карневалот и е воведена во 1967 година. Во него учествуваат само традиционални фолклорни групи, кумбија и играорни групи. Исто така, се одржува по должината на авенијата Виа 40, но нема плови кои учествуваат во неа. Оваа парада ги прикажува танцот и музиката во нивната потрадиционална суштина бидејќи во неа нема плови ниту високи звучници. За 2013 година, како учесници беа изброени околу 300 танцови групи. Танцувачките групи кои учествуваат на оваа парада се оние наречени популарни танцувачки групи, како што се Каиман Сиенагуеро, Негритас Пулој и други како оние на ѓаволските арлекини.

Понеделник на карневалот[уреди | уреди извор]

Тоа е трет ден од карневалот. Двата најважни настани што се одржуваат на овој ден се: Големата парада на фантазијата и фестивалот на оркестри.

Големата фантастична парада
Дефилирање на фантастична танцувачка група.

Затоа покажува иновативни кореографски мешавини кои флуктуираат од најтрадиционалното, преку локалното, до интернационалното со мешање на меѓународни ритми, како што се самба, салса, регетон, шампета и електронска музика со други локални, како што се кумбија, поро, мапале и мерекумбе. Овој настан привлекува нови предлози кои бараат простор во карневалот. Успехот на една фантастична танцувачка група може да има обновливо значење за самиот карневал, збогатувајќи го и помагајќи во неговиот развој. Со текот на времето, оваа парада стана една од најпосетените настани на карневалот.

Фестивал на оркестри
Фестивал на оркестри 2007 година. Презентација на Ричи Реј и Боби Круз

Станува збор за концерт на кој настапуваат многу национални и меѓународни музички групи, а е создаден во 1969 година. Обично започнува во раните попладневни часови во понеделник и трае до раните утрински часови во вторник. На овој фестивал музичките ансамбли учесници се натпреваруваат за посакуваната награда наречена Конго Де Оро во различни категории. По правило, секој музички ансамбли треба да изведе три песни и барем една од нив да биде посветена, во својата содржина, на градот Баранкила. Овој настан моментално се одржува на стадионот Ромелио Мартинес.

Специјални награди се доделуваат на најдобрите инструменталисти и најдобрите пејачи на натпреварот.

Завршница[уреди | уреди извор]

Како завршница на настаните, погребот на Хозелито Карнавал се одржува низ целиот град, локален пандан на популарна шпанска традиција изведена во Шпанија за затворање на карневалот. На овој ден, низ градот се вршат многу смешни погребувања на Литотес. Овој лик ја симболизира радоста на карневалот. Се вели дека овој лик „оживува“ во карневалската сабота и „умира“ последниот ден, уморен и пијан, за повторно да оживее за следниот карневал. На овој начин, илјадници луѓе од Баранкила излегуваат на улиците за да го плачат покојникот со глума. Хозелито Карнавал може да биде или вистинска личност или кукла, и се користи за транспортирање или во ковчег или се протега украсени со цвеќиња и опкружени со неговите расплакани вдовици - овие расплакани вдовици може да бидат мажи преправени во жени. Покрај вдовиците, може да се видат и други ликови како свештеници и сираци. Не е сигурно потеклото на овој лик. Од 1999 година, фондација го одржува натпреварот за да охрабри повеќе групи да се приклучат на оваа прослава и во која по долг ден се доделуваат најдобриот портрет на денот, како и победничката екипа. на настаните. Официјалната група ожалостени ја вклучува актуелната кралица на карневалот и нејзините принцези и маршира прво пред настапите на оплакувачите во заедницата, кои се презентираат пред комисија од судии.

Во текот на ноќта, или во населбата Абајо или на плоштадот Ла Паз се слави јокозе средба, на која се рецитираат литија, со едноставни стихови и нивната карактеристична интонација, со цел да се даде или коментар или критика за актуелните работи.

Вербени[уреди | уреди извор]

Тие се отворени простори со слободен пристап, каде што луѓето можат да танцуваат, да јадат и да уживаат во различни активности. Се претпоставува дека вербените се појавиле уште на почетокот на 20 век, кога изненадената посета на резиденција од пријатели била вообичаена активност. Овие ненадејни посети сопственикот на резиденцијата треба да ги земе целосно и без никакво двоумење како место за правење забава. Овие карневалски танцувачки средби беа вообичаени за средната и високата класа и беа распространета активност сè до официјалниот изглед на собите за танцување во кои беа домаќини ноќните клубови и хотелите.[7]

Соби со магариња[уреди | уреди извор]

Тоа беа полуотворени простории со слободен пристап, каде што луѓето се среќаваа за да танцуваат и уживаат. Тоа конкретно, љубопитно име доаѓа од фактот дека луѓето ги оставаа своите магариња врзани за столб надвор од собата непосредно пред да влезат.

Музика и танцување[уреди | уреди извор]

Музиката се состои од мешавина од кумбија, поро, мапале, гаита, чанде, пуја, фанданго и фантастични мерекумби. Ова се примери на многу стилови на колумбиска музика. Тоа е забава која ја собира традицијата заснована на креативноста на колумбискиот народ, изразена со многу форми на танцување, музика и со облекување различни костими. Оваа различност и дава карактер на уникатна, незаменлива забава, во која главниот протагонист е народот. Секое оро, секоја фолклорна група и секој обичај играат различни улоги за да го направат најдоброто шоу на земјата.

Карневалот Баранкила е мултикултурен, разновиден и богат со различни културни изрази. Постојат традиционални ора, кореографски танци; Компарси (форма на жива музика), со која се изразува кореографијата и креативноста на танците; Комедиите, како литијата се традиционални и фолклорни популарен театар, тоа се традиционални групи кои пеат во групи. Овие можат да бидат индивидуални, или колективни, структурни и драматични.

Костими и танци[уреди | уреди извор]

Маримондите, кои се фигури со качулка со долги носеви, флопирани уши и светли панталони и елеци, се најпопуларниот костим. Лик кој изгледа како мајмун помешан со слон облечен во светли бои.

Други традиционални носии се Ел Гарабато, Ел Африкано, Дракула, Ел Торито, Ел Конго, Ел Монокуко, Лос Кабезонес, Лас Муњеконас и Ел Тигрило. Секој костим претставува нешто, а настанал со автентичност, некои се засновани на други костими низ светот, но главно сите имаат колумбиски корени и имаат значење посебно за баранкилерите.[8]

„Кумбијата е добар пример за спојување на индиски, црни и бели елементи што симулира додворување на пар и се карактеризира со елеганција и суптилни движења на колковите на жената во ритамот на тапан, хармоника, мараки и флејта“.[9] Друг од главните танци е Гарабато, кој претставува мистична битка помеѓу животот и смртта. Конго ја претставува африканската традиција во своето движење, а исто така и сеќавањето на ропството во Америка.[10]

Кристина Фефле како кралица во 2015 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Historia y Origen“. Fundacion Carnaval de Barranquilla. Посетено на 1 April 2011.
 2. Oviedo, Álvaro. „NOCHE DE GUACHERNA“. Посетено на 24 February 2017.
 3. Fundación Carnaval de Barranquilla. „Historia“. Архивирано од изворникот на 8 February 2010. Посетено на 17 March 2017.
 4. Candela, Mariano (2011). José Antonio Carbonell Blanco (уред.). „Días de carnaval. Carnaval de Barranquilla: La fiesta sin fin“. Barranquilla: Maremágnum. стр. 112. ISBN 978-958-99788-0-1.
 5. De la Espriella, Alfredo (2003). „Carnaval de Barranquilla: centenario de la Batalla de Flores (1903-2003)“. Barranquilla: Mejoras.
 6. „Carnaval de Barranquilla 2019: Second Largest Carnival in the World“. 12 January 2022.
 7. „El 'swing' de los tiempos de la verbena | Revistas“. revistas.elheraldo.co (шпански). Посетено на 2017-02-03.
 8. „Carnaval de Barranquilla“. Fundacion Carnval de Barranquilla. Архивирано од изворникот на 23 February 2011. Посетено на 20 March 2011.
 9. „The Barranquilla Carnival: The Most Colorful Carnival in the World“. Colombia Travel. Архивирано од изворникот на 22 October 2014. Посетено на 1 April 2011.
 10. „Barranquilla Carnival, History and Tradition of a Town“. Virtual Andean Tourist Routes. Архивирано од изворникот на 5 March 2011. Посетено на 20 March 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]