Прејди на содржината

Кармила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кармила
</img>
Илустрација од Темното сино од ДХ Фристон, 1872 година
Автор Шеридан Ле Фану
Земја Ирска
Јазик Англиски
Жанр Готика, хорор
Поставено во Штаерска, 19 век
Датум на објавување
1871–1872 година
Страници 108
823,8
<abbr title="<nowiki>Library of Congress Classification</nowiki>">LC Класа PR4879. L7
Текст Кармила на Викиизвор

Кармила е 1872 готска новела од ирскиот автор Шеридан Ле Фану и еден од раните дела на вампирска фантастика, кое претходи и на Брам Стокеровата Дракула (1897) за 26 години. Прво објавено како серијал во Темната сина (1871–72),[1][2] приказната е раскажана од млада жена ограбена од жена вампир по име Кармила, подоцна откриена дека е Миркала, грофицата Карнштајн (Кармила е анаграм на Миркала). Ликот е прототипски пример на лезбејската вампирка, изразувајќи романтични желби кон главниот лик. Новелата особено никогаш не ја признава хомосексуалноста како антагонистичка особина, оставајќи ја суптилна и морално двосмислена. Приказната често се антологизира и е адаптирана многу пати во филм и други медиуми.

Објавување[уреди | уреди извор]

Кармила, серијалирана во книжевното списание Темната сина кон крајот на 1871 и почетокот на 1872 година,[3] беше препечатена во збирката раскази на Ле Фану „Во темна чаша“ (1872). Споредувајќи ја работата на двајцата илустратори со приказната, Дејвид Хенри Фристон, со онаа на Мајкл Фицџералд, чие дело се појавува во написот од списанието, но не и во модерните отпечатоци на книгата, открива недоследности во приказите на ликовите. Следствено, се појавила конфузија во врска со сликите во заплетот.[4] Изабела Мазанти го илустрирала јубилејното издание на книгата од 2014 година, објавено од Editions Soleil и преведено од Гаид Жирар.[5]

Резиме на заплетот[уреди | уреди извор]

Ле Фану ја прикажува приказната како дел од книгата на случаи на д-р Хеселиус, чие заминување од медицинското православие го рангира како првиот окултен детектив во литературата.[6]

Лора, тинејџерката протагонистка, раскажува, почнувајќи од своето детство во „живописен и осамен“ замок среде голема шума во Штаерска, каде што живее со нејзиниот татко, богат англиски вдовец кој се повлекол од службата во Австриската империја. Кога имала шест години, Лора имала визија за многу убава посетителка во нејзината спална соба. Подоцна таа тврди дека била боцната во градата, иако не била пронајдена рана.

Дванаесет години подоцна, Лора и нејзиниот татко се восхитуваат на зајдисонцето пред замокот, кога нејзиниот татко и кажува за писмото од неговиот пријател, генералот Спилсдорф. Генералот требало да ја донесе својата внука Берта Рајнфелд да ги посети двајцата, но внуката ненадејно починала под мистериозни околности. Генералот двосмислено заклучува дека детално ќе разговара за околностите кога подоцна ќе се сретнат.

Лора, растажена поради загубата на потенцијалната пријателка, копнее по придружник. Несреќа со кочија пред домот на Лора неочекувано носи девојка на иста возраст со Лора под грижата на семејството. Нејзиното име е Кармила. И двете девојки веднаш ја препознаваат другата од „сонот“ што го имале и двете додека биле млади.

Кармила изгледа повредена по несреќата со кочијата, но нејзината мистериозна мајка го информира таткото на Лора дека нејзиното патување е итно и не може да се одложи. Таа се договорила да ја остави својата ќерка со Лора и нејзиниот татко додека не може да се врати за три месеци. Пред да замине, таа строго забележува дека нејзината ќерка нема да открива никакви информации за нејзиното семејство, минатото или самата себе, и дека Кармила е здрава умствено. Лора коментира дека оваа информација изгледа непотребно да се каже, а нејзиниот татко се смее.

Кармила и Лора стануваат многу блиски пријателки, но повремено расположението на Кармила нагло се менува. Таа понекогаш прави романтични додворувања кон Лора. Кармила одбива да каже нешто за себе, и покрај испрашувањето од Лора. Нејзината тајност не е единствената мистериозна работа за Кармила; таа никогаш не му се придружува на домаќинството во нивните молитви, спие голем дел од денот и се чини дека месечари надвор ноќе.

Во меѓувреме, млади жени и девојки во блиските градови почнале да умираат од непозната болест. Кога погребната поворка на една таква жртва поминува покрај двете девојчиња, Лора се придружува во погребната химна. Кармила избувнува од бес и ја кара Лора, жалејќи се дека химната ѝ ги повредува ушите.

Кога пристигнува пратка со обновени слики од наследство, Лора наоѓа портрет на нејзиниот предок Миркала, грофицата Карнштајн, датиран од 1698 година. Портретот точно наликува на Кармила, до бенката на нејзиниот врат. Кармила сугерира дека можеби потекнува од Карнштајн, иако семејството изумрело со векови пред тоа.

За време на престојот на Кармила, Лора има кошмари од голем ѕвер кој личи на мачка и влегува во нејзината соба. Ѕверот скока на креветот и Лора чувствува нешто како две игли, оддалечени еден или два сантиметар, како се зариваат длабоко во нејзините гради. Тогаш ѕверот добива форма на женска фигура и исчезнува низ вратата без да ја отвори. Во друг кошмар, Лора слуша глас како вели: „Мајка ти те предупредува да се чуваш од убиецот“, а ненадејна светлина ја открива Кармила како стои во подножјето на нејзиниот кревет, со нејзината ноќница облеана во крв. Здравјето на Лора се влошува, а нејзиниот татко побарал лекар да ја прегледа. Тој наоѓа мала, сина дамка, еден или два сантиметар под нејзината јака, каде што суштеството во нејзиниот сон ја гризнало, и зборува приватно со нејзиниот татко, само барајќи Лора никогаш да не биде без надзор.

Нејзиниот татко потоа тргнува со Лора, во кочија, кон разурнатото село Карнштајн, оддалечено три милји. Тие оставаат порака зад себе, барајќи од Кармила и една од гувернантите да ги следат откако ќе се разбуди постојано до доцна заспаната Кармила. На пат кон Карнштајн, Лаура и нејзиниот татко се среќаваат со генералот Шпилсдорф. Тој им ја раскажува својата страшна приказна:

На еден бал во костими, Спилсдорф и неговата внука Берта запознале многу убава млада жена по име Миларка и нејзината загадочна мајка. Берта веднаш била шармирана од Миларка. Мајката го убедила генералот дека е негова стара пријателка и побарала на Миларка да и биде дозволено да остане со нив три недели додека таа се занимава со тајна работа од голема важност.

Погреб, илустрација од Мајкл Фицџералд за Кармила во Темната сина (јануари 1872 година)

Берта мистериозно се разболела, страдајќи од истите симптоми како и Лора. По консултација со специјално нареден свештенички лекар, генералот сфатил дека Берта ја посетува вампир. Се сокрил со меч и чекал додека големо, црно суштество со недефиниран облик не се вовлекло на креветот на неговата внука и се распослало на нејзиното грло. Тој скокнал од своето скривалиште и го нападнал суштеството, кое тогаш добило форма на Миларка. Таа побегнала низ заклучената врата неповредена. Берта починала пред да се раздени утрото.

По пристигнувањето во Карнштајн, генералот прашувал еден шумар каде може да го најде гробот на Миркала Карнштајн. Шумарот рекол дека гробницата била преместена одамна од херојот, моравски благородник, кој ги победил вампирите што го прогонувале регионот.

Додека генералот и Лора се сами во уништената капела, се појавила Кармила. Генералот и Кармила збеснале кога се виделе, а генералот ја нападнал со секира. Кармила го разоружала генералот и исчезнала. Генералот објаснува дека Кармила е и Миларка, и двата анаграми за оригиналното име на вампирката Миркала, грофицата Карнштајн.

На забавата и се придружува баронот Ворденбург, потомокот на херојот кој одамна ја ослободил областа од вампири. Ворденбург, авторитет за вампири, открил дека неговиот предок бил романтично поврзан со грофицата Карнштајн пред таа да умре и да стане еден од немртовците. Користејќи ги белешките на неговиот татко, тој ја лоцира скриената гробница на Миркала. Империјална комисија го ексхумира телото на Миркала/Миларка/Кармила. Потопено во крв, се чини дека слабо дише, срцето му чука, очите му се отворени. Колот се пробива низ неговото срце и тој дава соодветен крик; потоа, главата е отстранета. Телото и главата се изгорени до пепел, кои се фрлаат во река.

Потоа, таткото на Лора ја носи својата ќерка на едногодишна турнеја низ Италија за да си го врати здравјето и да се опорави од траумата, што таа никогаш не го прави целосно.

Мотиви[уреди | уреди извор]

Замокот Ригерсбург, Штаерска, предложен како можна инспирација за Шлосот на Лора.[7]

Кармила ги прикажува примарните одлики на готската фикција. Вклучува натприродна фигура, мрачен амбиент на стар замок, мистериозна атмосфера и застрашувачки или суеверни елементи.[8]

Во новелата, Ле Фану го укинува викторијанскиот поглед на жените како само корисни своини на мажите, потпирајќи се на нив и со потреба од нивно постојано старателство. Машките ликови од приказната, како таткото на Лора и генералот Шпилсдорф, се изложени како спротивност на наводните викторијански мажи - беспомошни и непродуктивни.[9] Безимениот татко постигнува договор со мајката на Кармила, додека Шпилсдорф не може да ја контролира верата на неговата ќерка Берта. И двете од овие сцени ги прикажуваат жените како еднакви, ако не и супериорни во однос на мажите.[10] Ова женско зајакнување е уште позаканувачко за мажите ако ги земеме предвид вампирските претходници на Кармила и нивниот однос со нивниот плен.[11] Кармила е спротивна од машките вампири - таа всушност е поврзана со своите жртви и емотивно и (теоретски) сексуално. Освен тоа, таа може да надмине уште повеќе ограничувања со тоа што доминира со смртта. На крајот, се предлага дека нејзината бесмртност ја одржува реката во која што била расфрлана нејзината пепел.[12]

Ле Фану, исто така, отстапува од негативната идеја за женскиот паразитизам и лезбејство со прикажување на взаемна и неодолива врска помеѓу Кармила и Лора.[13] Вториот, заедно со другите женски ликови, станува симбол на сите викторијански жени - воздржани и судени за нивните емоционални рефлекси. Двосмисленоста на говорот и однесувањето на Лора ги открива нејзините борби да биде целосно изразита за нејзините грижи и желби.[14]

Друг важен елемент на Кармила е концептот на дуализам претставен преку спојување на вампир и човек, како и лезбејско и хетеросексуално.[15] Тоа е очевидно и во нерешителноста на Лора, бидејќи таа „чувствува и привлечност и одбивност“ кон Кармила.[16] Двојноста на ликот на Кармила е сугерирана од нејзините човечки атрибути, недостатокот на предаторско однесување и нејзиното заедничко искуство со Лора.[17] Според Јонсон, Кармила може да се гледа како претстава на темната страна на целото човештво.[18]

Извори[уреди | уреди извор]

Дом Калмет

Како и кај Дракула, критичарите ги барале изворите користени во пишувањето на Кармила. Еден користен извор бил од дисертација за магија, вампири и привиденија на духови напишана од Дом Аугустин Калмет со наслов Traité sur les apparitions des esprits et sur les vampires ou les revenants de Hongrie, de Moravie &c (1751). Ова го докажува извештајот анализиран од Калмет, од свештеник кој дознал информации за еден град кој бил измачуван од вампирски ентитет три години претходно. Откако отпатувал во градот за да истражи и собира информации за различните жители таму, свештеникот дознал дека вампир мачел многу жители ноќе доаѓајќи од блиските гробишта и дека прогонувал многу од жителите во нивните кревети. Непознат унгарски патник дошол во градот во тој период и му помогнал на градот со тоа што поставил стапица на гробиштата и го обезглавил вампирот што живеел таму, излекувајќи го градот од нивните маки. Оваа приказна била прераскажана од Ле Фану и адаптирана во тринаесеттото поглавје од Кармила [19][20][21][22]

Според Метју Гибсон, Книгата на волците (1863) на пречесниот Сабине Баринг-Гулд и неговиот извештај за Елизабет Батори, Кристабел на Колриџ (1 дел, 1797 и дел 2, 1800 година) и капетан Васили Хол. Шлос Хајнфелд; или Зима во Долна Штаерска (Лондон и Единбург, 1836) се други извори за Кармила на Ле Фану. Извештајот на Хол дава голем дел од позадината на Штаерска и, особено, модел за Кармила и Лора во ликот на Џејн Ен Кранстоун, грофицата Пургстал .[23][24]

Влијание[уреди | уреди извор]

Кармила, насловниот лик, е оригиналниот прототип за легија женски и лезбејки вампири. Иако Ле Фану ја прикажува сексуалноста на својата вампирка со внимателност што некој би го очекувал за неговото време, лезбејската привлечност очигледно е главната динамика помеѓу Кармила и нараторот на приказната.[25][26]

Во споредба со другите вампири од книжевноста од 19 век, Кармила е сличен производ на култура со строги сексуални обичаи и опиплив религиозен страв. Додека Кармила избирала исклучиво женски жртви, таа емотивно се вклучувала само со неколку. Кармила имала ноќни навики, но не била ограничена на темнината. Имала неземна убавина и можела да ја промени својата форма и да помине низ цврсти ѕидови. Нејзиното животинско алтер его била монструозна црна мачка, а не големо куче како во Дракула. Меѓутоа, таа спиела во ковчег. Кармила е готска хорор приказна затоа што нејзините жртви се прикажани како подлегнати на перверзно и несвето искушение кое има тешки метафизички последици за нив.[27]

Некои критичари, меѓу кои и Вилијам Ведер, сугерираат дека Кармила, особено во нејзината чудна употреба на наративни рамки, имала важно влијание врз „Вртење на завртката“ на Хенри Џејмс (1898).[28]

Дракула на Брам Стокер[уреди | уреди извор]

Иако Кармила е помалку позната и далеку пократка готска вампирска приказна од општо сметаното мајсторско дело на тој жанр, Дракула, второто е под влијание на делата на Ле Фану:

 • И двете приказни се раскажани во прво лице. Дракула ја проширува идејата за нарација од прво лице со создавање на серија записи во списанија и дневници на различни лица и создавање веродостојна приказна за позадината за нивното составување.
 • И двајцата автори се препуштаат на атмосферата на мистеријата, иако Стокер оди подалеку од Ле Фану дозволувајќи им на ликовите да ја решат енигмата на вампирот заедно со читателот.
 • Слични се описите на протагонистките во Кармила и на Луси во Дракула. Дополнително, и двете жени месечарат.
 • Д-р Абрахам Ван Хелсинг од Стокер е сличен на експертот за вампири на Ле Фану, Барон Ворденбург: и двата лика истражуваат и катализираат дејствија во спротивност со вампирот.
 • Симптомите опишани во Кармила и Дракула се многу споредливи.[29]
 • И двајцата главни антагонисти - Кармила и Дракула, соодветно, се преправаат дека се потомци на многу постари благородници кои носат исти имиња, но на крајот се открива дека имаат исти идентитети. Меѓутоа, кај Дракула ова останува нејасно. Иако Ван Хелсинг (лик со малку незгодно разбирање на англискиот јазик) вели дека тој „навистина мора да бил тој војвода Дракула кој го добил своето име против Турчинот, преку големата река на самата граница на Турската земја“, следната изјава започнува со „Ако е така“, оставајќи тенка маргина на нејасност.[30]
 • Гостинот на Дракула, расказ на Стокер за кој се верува дека бил избришан пролог на Дракула, е сместен и во Штаерска, каде што неименуван Англичанец се засолнил во мавзолеј од бура. Таму, тој запознава жена вампир, по име грофицата Долинген фон Гратц.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Книги[уреди | уреди извор]

(азбучно според презимето на авторот)

 • Во јапонската серија на лесни романи High School DxD, напишана од Ичиеи Ишибуми и илустрирана од Мијама-Зеро, вампирите се прикажани како монархистичко општество поделено меѓу две големи фракции, секоја под власта на нивното соодветно кралско семејство на вампири: Тепеш и Кармила. Фракцијата Кармила под владеење на кралското семејство на вампири Кармила фаворизира матријархално општество за светот на вампирите, додека Тепешите под владеење на кралското семејство вампири Тепеш претпочитаат патријархална влада.
 • Carmilla: A Dark Fugue е кратка книга од Дејвид Брајан. Иако приказната првенствено е фокусирана на подвизи на генералот Шпилсдорф, таа сепак се однесува директно на настаните што се одвиваат во Кармила: Волците од Штаерска[ Потребен е цитат ]
 • Романот на Теодора Гос од 2018 година „Европско патување за чудовишната госпоѓа“ (вториот во серијата „Извонредните авантури на клубот Атина“ ) ги прикажува херојската Кармила и нејзината партнерка Лора Холис кои му помагаат на клубот „Атена“ во нивната борба против Абрахам Ван Хелсинг. Рецензијата на Tor.com за романот вели: „Сосема е прекрасно да се види верзијата на Гос на Кармила и Лора, практично брачна двојка која живее среќно во австриските села и се осмелува да гази“.[31]
 • Романот Кармила: Волците од Штаерска е повторно замислување на оригиналната приказна. Тоа е преработена изведба, наведена како автор на Ј.С. Ле Фану и Дејвид Брајан.[32]
 • Романот на Рејчел Клајн „ Дневниците на молците“ од 2002 година содржи неколку извадоци од Кармила, бидејќи романот е вклучен во заплетот на приказната на Клајн и обајцата се занимаваат со слична тема и теми.
 • Carmilla: The Return од Кајл Марфин е продолжение на Carmilla.[33]
 • Книгата на Ерика Мекган The Night-time Cat and the Plump Grey Mouse: A Trinity College Tale ги прикажува Кармила и Дракула повикани од духовите на нивните соодветни креатори, Шеридан Ле Фану и Брам Стокер, да се борат еден со друг, сведочени од главната мачка на книгата, Пангур Бан, со кого Кармила се обидува да се спријатели откако и Дракула и таа ќе ја изгубат борбата.
 • Новелата на Ро МекНулти, Урнатината: Подемот на куќата на Карнштајн, е продолжение на новелата на Ле Фану и се случува повеќе од 100 години подоцна. Кармила продолжува да игра игри со смртниците, вметнувајќи се во нивните животи и кршејќи ги по своја волја. Таа се сместува околу наставникот и неговото семејство, хранејќи се со неговата ќерка. [ Потребен е цитат ]
 • Вампир по име Барон Карнштајн се појавува во романот на Ким Њуман „Ано Дракула“ (1992). Самата Кармила неколку пати се споменува како поранешна (до нејзината смрт од рацете на ловците на вампири) пријателка на вампирската хероина од книгата, Женевиев. Некои раскази сместени во универзумот на серијата „Ано Дракула“ ја вклучуваат и Кармила.
 • Авторката Ен Рајс ја навела Кармила како инспирација за The Vampire Chronicles, нејзината тековна серија која започна во 1976 година со Интервју со вампирот.
 • Carmilla and Laura од SD Simper е прераскажување на оригиналната приказна со некои измени, вклучувајќи поексплицитна романса меѓу главните води.
 • Романот на Роберт Стацер Да се сака вампир (ISBN 978-1721227310 ) отсликува средба на Кармила со еден млад д-р Абрахам Ван Хелсинг, јунакот на Брам Стокеровата Дракула, за време на неговите денови како студент по медицина. Првично објавена како серијал на страниците на списанието Scary Monsters од март 2011 до јуни 2013 година, ревидираната верзија на To Love a Vampire била препечатена во меко и издание на Kindle во јуни 2018 година.

Стрип[уреди | уреди извор]

(азбучно по наслов на серијата)

 • Во 1991 година, Aircel Comics објавиле црно-бела минисерија на Кармила со шест изданија од Стивен Џонс и Џон Рос. Бил заснован на приказната на Ле Фану и бил означен како „Еротскиот хорор класик на женскиот вампиризам“. Првиот број е отпечатен во февруари 1991 година. Првите три изданија ја адаптираа оригиналната приказна, додека последните три беа продолжение сместени во 1930-тите.[34][35]
 • Раскажувајќи ја серијата Списание за стрипови со наслов Застрашувачки приказни за маѓепсаност и ужас: вампирката Кармила, серија инспирирана од оригиналните дела на издавачките компании Ворен. Кармила е претставена како една од сопругите на Дракула, реанимирана од Ѓаволот за да се грижи за разни суштества од пеколот раскажувајќи приказни за класични хорор тропови во винтиџ стрип стил. Се појавува на корицата и внатре во книгите почнувајќи од број 1 (2021) и во тек
 • Во првата приказна од обновувањето на Vampirella на Dynamite Entertainment, злобниот вампир, по име Ле Фану, живее во подрумот на ноќниот клуб во Сиетл наречен Кармила.

Филм[уреди | уреди извор]

(хронолошки)

 • Данскиот режисер Карл Драјер лабаво ја адаптирал Кармила за неговиот филм Вампир (1932), но ги избришал сите референци за лезбејската сексуалност.[36] Заслугите на оригиналниот филм велат дека филмот е базиран на In a Glass Darkly. Оваа збирка содржи пет приказни, од кои едната е Кармила. Всушност, филмот го црпи својот централен лик, Алан Греј, од Д-р Хеселиус на Ле Фану; а сцената во која Греј е жив закопан е нацртана од „Собата во змејот Волан“.
 • Ќерката на Дракула (1936), продолжение на Universal Pictures на филмот за Дракула од 1931 година, е лабаво базиран на Кармила.
 • Францускиот режисер Роџер Вадим Et mourir de plaisir (буквално И да се умре од задоволство, но всушност прикажан во ОК и САД како Крв и рози, 1960) е базиран на Кармила и се смета за еден од најголемите филмови од вампирскиот жанр. Филмот Вадим темелно ги истражува лезбејските импликации зад изборот на жртви на Кармила и може да се пофали со кинематографија од Клод Реноар. Сепак, лезбејската еротика на филмот била значително намалена за неговото прикажување во САД. Во филмот глумат Анет Стројберг, Елза Мартинели и Мел Ферер.
 • Повеќе или помалку верна адаптација со Кристофер Ли во главната улога била произведена во Италија во 1963 година под наслов La cripta e l'incubo (Криптата на инкубот). Ликот на Лора го игра Адријана Амбеси, која се плаши дека е опседната од духот на мртов предок, која ја игра Урсула Дејвис (позната и како Пјер Ана Кваља).
 • Британската филмска продукција „Хамер“, исто така, произвела прилично верна адаптација на Кармила насловена „Љубовниците на вампирите“ (1970) со Ингрид Пит во главната улога, Медлин Смит како нејзина жртва/љубовничка и редовниот Питер Кушинг на Хамер. Тоа е првиот дел од трилогијата Карнштајн.
 • Крвавата невеста (La novia ensangrentada) е шпански хорор филм од 1972 година, напишан и режиран од Висенте Аранда, базиран на текстот. Филмот достигнал култен статус поради мешавината на хорор, вампиризам и заведување со лезбејски призвук. Британската глумица Александра Баштедо ја игра Миркала Карнштајн, а Марибел Мартин е нејзина жртва.
 • Кармила (1980) е црно-бела адаптација направена за телевизија од Полска, со пејачката Изабела Тројановска во главната улога и Моника Стефанович како Лора.
 • Јапонскиот аниме филм од 2000 година, Ловец на вампири Д: Крвалост ја прикажува Кармила „Крвавата грофица“ како главен антагонист. Откако била убиена од Дракула за нејзината суетна и ненаситна тиранија, духот на Кармила се обидува да ја искористи крвта на девицата за да го донесе своето воскресение. За неа гласот го позајмува Џулија Флечер на англиски и Беверли Маеда на јапонски.
 • Во филмот директно-видео The Batman vs. Дракула (2005), Кармила Карнштајн се споменува како невестата на грофот Дракула, која пред неколку години била изгорена од сончевата светлина. Дракула се надевал дека ќе ја оживее жртвувајќи ја душата на Вики Вејл, но ритуалот бил прекинат од Бетмен.
 • Кармила е прикажана како главен антагонист во филмот Лезбејски убијци на вампири (2009), комедија со Пол Мекган и Џејмс Корден во главните улоги, со Силвија Колока како Кармила.
 • Книгата е директно референцирана неколку пати во филмот од 2011 година, Дневниците на молецот, филмската верзија на романот на Рејчел Клајн. Има видливи сличности меѓу ликовите во „Кармила“ и оние во филмот, а книгата е вклучена во заплетот на филмот.
 • Несаканиот (2014) од писателот/режисерот Брент Вуд ја преместува приказната во современиот јужен Соединетите Американски Држави, со Хана Фирман како Лора, Кристен Ор како Кармила и Кајли Браун како Миларка.
 • Проклетството на Штаерска (2014), наизменично наречен Ангели на темнината е адаптација на романот сместен кон крајот на 1980-тите со Џулија Пјетруча како Кармила и Елеонор Томлинсон како Лара.[37]
 • Во 2017 година бил објавен The Carmilla Movie, базиран на веб-серијата од 2015 Carmilla. Режиран од Спенсер Мејби и продуциран од Стеф Оукнин, филмот ја следи веб-серијата 5 години по финалето.
 • Кармила (2019), по сценарио и режија на Емили Харис, била инспирирана од новелата. Петнаесетгодишната Лара (Хана Рае) развива чувства кон Кармила (Деврим Лингнау), но нејзината строга гувернанта верува дека нивната чудна домашна гостинка е вампир.[38] Харис вели дека ги „отфрлила“ натприродните слоеви за да ја смета приказната како „љубовна приказна исфрлена од шините“ и „приказна за нашата тенденција како луѓе да го демонизираме другиот“.[39]

Музика[уреди | уреди извор]

 • Доктор Кармила т.е. Маки Јамазаки е мултиинструменталист, музичар и композитор на ретроспективна-футуристичка визуелна Кеи.
 • Есен, албум составен од A Letter for Carmilla во октомври 2017 година (Romantic Dungeon synth) Autumn, од A letter for Carmilla
 • Деби песна на К-поп девојка група Црвениот сомот подгрупата Ирина & Seulgi "Монструм" (2020) се верува дека е тематски инспирирани од Carmilla, со спотот каде Ирина лабаво ја прикажува Лора и Seulgi е лабаво прикажување Carmilla.
 • Се верува дека дебитантската песна на членката на К-поп девојката Go Won of Loona, „One&Only“ (2017) е тематски инспирирана од Кармила, а Go Won лабаво ја портретира Кармила.
 • Темите за музичкото видео и песната „Кармила“ на уметникот Џрок „Каја“ се многу очигледни референци.

Опера[уреди | уреди извор]

Рок музика[уреди | уреди извор]

 • Џон Инглиш објавил песна по име Кармила, инспирирана од расказот, на неговиот албум „Cаlm Before the Storm“ од 1980 година.
 • Водечкиот пејач на британскиот екстремен метал бенд Cradle of Filth, Дани Филт, често го наведува Шеридан Ле Фану како инспирација за неговите стихови.[се бара извор] На пример, нивното EP, V Empire или Dark Faerytales in Phallustein (1994), вклучува песна со наслов „Queen of Winter, Throned“, која ги содржи стиховите: „Iniquitous/I share Carmilla's mask/A sloud mephitic voyer /On the black side of the glass“. Дополнително, албумот Dusk... and Her Embrace (1996) бил во голема мера инспириран од пишувањата на Кармила и Ле Фану воопшто. Бендот, исто така, снимил инструментална песна со наслов „Carmilla's Masque“, а во песната „A Gothic Romance“, стиховите „Portrait of the Dead Countess“ може да се повикуваат на портретот што се наоѓа во романот на грофицата Миркала.
 • Албумот на групата Дисциплина од 1993 година Push & Profit вклучува десетминутна песна со наслов Carmilla, базирана на ликот на Ле Фану.
 • Текстот за „Blood and Roses“, песната на ЛаХост на компилацискиот албум на ЕМИ , Fire in Harmony (1985), е лабаво базиран на филмската верзија на Кармила на Роџер Вадим.[се бара извор][ Потребен е цитат ]
 • Насловната песна на албумот Symphonies of the Night (2013), на германската/норвешката група Leaves' Eyes, била инспирирана од Кармила.[41]
 • Алесандро Нунзиати, попознат како Лорд Вампир и поранешен вокал на Театрите на вампири, има песна наречена „Кармила шепоти од гробот“ во неговиот деби соло албум „Де Вампирика Филозофија“ (2005).
 • Theatres des Vampires, италијански екстремен готик метал бенд, продуцирал видео сингл наречен „Carmilla“ за својот албум Moonlight Waltz. Тие исто така се повикуваат на романот во безброј други песни.[се бара извор]

„Кармила на љубовта“ од бендот од Монтреал се повикува на романот во неговиот наслов и текстови.


 1. Le Fanu, Sheridan (1871–72). „Carmilla“. The Dark Blue. 2 (September 1871 to February 1872): 434–448, 592–606, 701–714.
 2. Le Fanu, Sheridan (1872). „Carmilla“. The Dark Blue. 3 (March): 59–78.
 3. The story ran in one issue of 1871 (December, pp. 434–448) and in three issues of 1872 (January, pp. 592–606; February, pp. 701–714; and March, pp. 59–78).
 4. Haslam, Richard (September 1, 2011). „Theory, empiricism, and "providential hermeneutics": reading and misreading Sheridan Le Fanu's Carmilla and "Schalke the painter". Papers on Language & Literature. 47, 4: 339–362 – преку OmniFile Full Text Select (H.W. Wilson).
 5. Le Fanu, Sheridan & Girard, Gaid (Translator) & Mazzanti, Isabella (Illustrator) (2014). Carmilla (француски). Editions Soleil.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 6. „Dr Martin Hesselius“. gwthomas.org. Архивирано од изворникот на 2009-01-13.
 7. Gibson, M. (July 14, 2006). Dracula and the Eastern Question: British and French Vampire Narratives of the Nineteenth-Century Near East. Springer. ISBN 9780230627680 – преку Google Books.
 8. Nethercot, Arthur (1949). „Coleridge's "Christabel" and Lefanu's "Carmilla". Modern Philology. 47 (1): 32–38. doi:10.1086/388819. JSTOR 435571. Посетено на 3 February 2021. pp. 32-34.
 9. Veeder, William (1980). „Carmilla: The Arts of Repression“. Texas Studies in Literature and Language. 22 (2): 197–223. JSTOR 40754606. Посетено на 3 February 2021. pp. 203-204.
 10. Signorotti, Elizabeth (1996). „Repossessing the Body: Transgressive Desire in "Carmilla" and "Dracula". Criticism. 38 (4): 607–632. JSTOR 23118160. Посетено на 3 February 2021. pp. 613-615.
 11. Signorotti, p. 609.
 12. Jönsson, Gabriella (2006). „The Second Vampire: "filles fatales" in J. Sheridan Le Fanu's "Carmilla" and Anne Rice's "Interview with the Vampire". Journal of the Fantastic in the Arts. 17 (1): 33–48. JSTOR 44809191. Посетено на 3 February 2021. pp. 34-38.
 13. Signorotti, pp. 610-611.
 14. Veeder, pp. 198-200.
 15. Veeder, p. 197.
 16. Veeder, pp. 211.
 17. Veeder, pp. 211-213.
 18. Jönsson, p. 43.
 19. LeFanu, J. Sheridan (2016). Carmilla: Annotated with Notes. стр. 114–115, 146–147. ISBN 978-1-5394-0617-4.
 20. Calmet, Antoine Augustin (1746). Dissertations sur les apparitions des anges, des demons et des esprits, et sur les revenants et vampires de Hongrie, de Boheme, de Moravie, et de Silesie (француски). Paris: De Bure l'aîné.
 21. Calmet, Augustin (2015-12-30). Treatise on the Apparitions of Spirits and on Vampires or Revenants: of Hungary, Moravia, et al. The Complete Volumes I & II. 2016. ISBN 978-1-5331-4568-0.
 22. J. Sheridan LeFanu. Carmilla: Annotated. ISBN 978-1539406174.
 23. Gibson, Matthew (November 2007). „Jane Cranstoun, Countess Purgstall: A Possible Inspiration for Le Fanu's Carmilla. Le Fanu Studies. ISSN 1932-9598. Архивирано од изворникот на 2009-03-04.
 24. Gibson, Matthew (2006). Dracula and the Eastern Question: British and French Vampire Narratives of the Nineteenth-century Near East. ISBN 1-4039-9477-3.
 25. Keesey, Pam (1993). Daughters of Darkness: Lesbian Vampire Stories. Cleis. ISBN 0-939416-78-6.
 26. „Female Sexuality as Vampiric in Le Fanu's Carmilla“. Посетено на 2016-09-04.[мртва врска]
 27. Auerbach, Nina (1995). Our Vampires, Ourselves. Chicago: University of Chicago Press. стр. 42. ISBN 0-2260-3202-7.
 28. Veeder, William (1980). „Carmilla: The Art of Repression“. Texas Studies in Literature and Language (Vol. 22, No. 2. изд.). University of Texas Press. 22 (2): 197–223. JSTOR 40754606.
 29. Tranekær S; Marcher CW; Frederiksen H; Hansen DL (2019). „Malignant but not maleficent: acute leukaemia as a possible explanation of disease and death in vampire victims“. Ir J Med Sci. 189 (2): 627–631. doi:10.1007/s11845-019-02124-2. PMID 31713762.
 30. „Page:Dracula.djvu/282 - Wikisource, the free online library“. en.wikisource.org (англиски). Посетено на 2021-08-02. Надворешна врска во |title= (help)
 31. Bourke, Liz (2018-07-10). „Rewriting the Classics: European Travel for the Monstrous Gentlewoman by Theodora Goss“. Tor.com (англиски). Посетено на 2019-09-29.
 32. Brian, David & Le Fanu, J.S. (2013). The Wolves of Styria. Night-Flyer. ISBN 978-1481952217.CS1-одржување: користи параметар authors (link)
 33. Marffin, Kyle (1998). The Return. Design Image Group. ISBN 1-891946-02-1.
 34. Jones, Steven Philip. „Previous Credits in comics“. Fuzi On Digital. Архивирано од изворникот на 2008-07-04.
 35. „Carmilla (1991 Series)“. The Grand Comics Database Team.
 36. Grant, Barry Keith; Sharrett, Christopher (2004). Planks of Reason: Essays on the Horror Film. Scarecrow Press. стр. 73. ISBN 0-8108-5013-3.
 37. IMDB. „Styria (2014)“. IMDB.
 38. Ward2019-06-28T20:00:00+01:00, Sarah. 'Carmilla': Edinburgh Review“. Screen (англиски). Посетено на 2019-11-09.
 39. „EIFF 2019 Women Directors: Meet Emily Harris – "Carmilla". womenandhollywood.com (англиски). Посетено на 2019-11-09.
 40. Rockwell, John (October 5, 1986). „Music: 'Carmilla: a Vampire Tale' at La Mama“. The New York Times. Посетено на January 25, 2017.
 41. „The Stories of Symphonies of the Night. LeavesEyes.de.