Карл Нојкирх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл Нојкирх
Медали победи
Гимнастика
Олимписки игри
врска=|16x16пкс|Златна медаља — прво место 1896. Атина префрлен тим
врска=|16x16пкс|Златна медаља — прво место 1896. Атина разбој тим

Карл Неукирх (  ; Берлин, 3 ноември 1864 - Берлин, 26 јуни 1941 ) бил германски гимнастичар, учесник на првите Олимписки игри во 1896 година во Атина .

Нојкир се натпреварувал во 4 од 6 гимнастички дисциплини во поединечна конкуренција: мавташе, излажал, коњ со канџи и скок над коњот, но не постигнал поголем успех и не бил меѓу победниците на медалите.

Она што го промашил во поединецот постигнат во тимската конкуренција, како член на германскиот тим. Учествувал во тимскиот натпревар на шахтата и поразот и во двете дисциплини освоил златни медали.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]