Карл Корш

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карл Корш - (германски: Karl Korsch, 1886-1961) - германски марксист и новинар.

Бографија[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Корш бил еден од водечките членови на Комунистичката партија на Германија од 1920 до 1926 година. Тој пишувал редовно во комунистичките весници и бил уредник на тероретското партиско списание „Интернационала“ (Die Internazionale). Во 1926 година бил избркан од партијата поради ревизионизам. Во 1934 година ја напуштил Германија и најпосле доселил во САД.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. F. A. Hayek, The Road to Serfdom: Text and Documents (The Definitive Edition). Chicago: The University of Chicago Press, 2007, стр. 192.