Прејди на содржината

Карл Гале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл Гале

Карл Гајл (  ; Берлин, 5 октомври 1872 - Источен Берлин, 18 април 1963 ) бил германски спортист кој се натпреварувал на првите Олимписки игри во 1896 година. во Атина .

Гејл бил најнизок спортист на 1,54 метри. Тој бил пријавен за трката од 1.500 метри и маратон . Учествувал само во трката од 1.500 метри, каде што го освоил четвртото место од осумте натпреварувачи.

Гајл бил од 1894 година . до 1899 година . игрле за ФК Германија во Берлин. Покрај активно играње фудбал, Гејл работел со крикет, крикет и тенис . Тој бил телеграфски техничар. Тој бил оженет со Ида со кого има пет деца.

По повод Олимписките игри во 1960 година. во Рим, патувал како гостин на Националниот олимписки комитет на Демократска Република Германија .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]