Карлос Ембало

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карлос Ембало ( роден на 25 ноември 1994 година) е фудбалер од Гвинеја-Бисау, кој има позиција на крилен напаѓач или напаѓач за Италијанскиот клуб од Серија Б, Читадела .

Фудбалска кариера[уреди | уреди извор]

Ембало беше купен од Палермо од португалскиот тим Чавес . Росанеро потоа го позајми Ембало на Карпи . На 13 Септември 2014 година, Ембало го направи своето професионално деби со Карпи во натпревар од Серија Б 2014–15 против Кротоне . [1] По завршувањето на периодот на позајмица, Палермо го позајми на Лече и Бреша .

На 15 Јуни 2016 година, Палермо официјално го објави продолжувањето на договорот со Ембало до 30 јуни 2020 година.

На 25 Јануари 2019 година, тој се приклучи привремено на Козенца до крајот на сезоната 2018-2019.

По исклучувањето на Палермо од Италијанскиот фудбал, тој ја напушти Италија, за да оди во Белгија со преминување во клубот Еупен . На 29 Јануари 2021 година, тој му се приклучи на Шпанскиот клуб АД Алкоркон повторно привремено до крајот на сезоната 2020–21 Сегунда дивизион.

На 23 јуни 2022 година, Ембало се врати во Италија и потпиша договор со тимот од Серија Б, Читадела .

Меѓународни цели[уреди | уреди извор]

бр. Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1. 8 септември 2018 година Естадио до Зимпето, Мапуто, Мозамбик  Мозамбик</img> Мозамбик 1 – 1 2–2 Квалификации за Африканскиот куп на нации 2019 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Crotone 1-1 Carpi“. ZeroZero. 2014-09-13.