Карлејн Ахтеректе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлејн Ахтеректе
Лични податоци
Роден(а)29 јануари 1990(1990-01-29)(34 г.)
Летеле, Холандија
Висина1.73 м
Спорт
ЗемјаХоландија
СпортSpeed skating
Професионалец од2008

Карлејн Ахтеректе (родена на 29 јануари 1990 година) — холандска лизгачка во брзо лизгање[1][2].

На Светското првенство во 2015 година освоила сребрен медал во дисциплина во 5000 метри. На Европското првенство во 2018 година освоила сребрен медал во дисциплина во 3000 метри.

На Зимските олимписки игри во 2018 година во Пјонгчанг, нејзините први Олимписки игри, Ахтеректе изненадила со освојување на златен медал во дисциплина до 3000 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Carlijn Achtereekte“. Eurosport.
  2. „Carlijn Achtereekte“. Schaatsen.nl. Архивирано од изворникот на 2015-02-14. Посетено на 2018-02-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]