Карлес Алења

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлес Алења
Лични податоци
Полно име Карлес Алења Кастилјо
Роден на 5 јануари 1998(1998-01-05)(26 г.)
Роден во Матаро, Шпанија
Висина 1.80 м
Позиција среден играч
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Барселона
Број 21
Младинска кариера
2005–2016 ФК Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015–2018 ФК Барселона Б 84 (18)
2016– ФК Барселона 5 (1)
Репрезентација
2013 Spain U16 3 (0)
2013–2015 Spain U17 16 (3)
2015–2017 Spain U19 13 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 04:15, 2 декември 2018 (UTC)

Карлес Алења Кастилјо (шпански: Carles Aleñá Castillo, 5 јануари 1998) — шпански професионален фудбалер кој игра како играч за врска за ФК Барселона.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во Матаро, Барселона, Каталонија, Шпанија. Алена се зачленил во младинскиот систем на ФК Барселона, Ла Масија, во 2005 година, на возраст од 7 години, по успешен пробен период.[1][2] Високо оценет од страна на клубот,[3][4] тој го направил своето деби со ФК Барселона Б на 29 август 2015 година.[5]

На 24 ноември 2015 година, Алена постигнал спектакуларен гол во УЕФА Младинската Лига игра против Рома.[6] Тој го постигнал својот прв сениорски гол на 19 декември.[7]

Алена го направил своето деби во Ла Лига на 2 април 2017, како замена во второто полувреме за Иван Ракитиќ.[8] На 28 јуни, тој потпишал тригодишен професионален договор со ФК Барселона.[9] Во јули 2018, тој бил номиниран за престижната награда Златно Момче. На 4 декември 2018, Алена официјално бил промовиран во првиот тим, два дена откако го постигнал својот прволигашки гол за Барселона против Вилјареал СП.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Таткото на Алена, по име Франсеск, исто така бил фудбалер. Тој играл за неколку клубови во 1980-тите и 1990-тите години.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carles Aleñá, uno de los elegidos (Carles Aleñá, one of the chosen); Mundo Deportivo, 14 September 2015 (шпански)
  2. Carles Aleñá, una excepción (Carles Aleñá, an exception); Mundo Deportivo, 5 April 2017 (шпански)
  3. Aleñá, el Maradona de la cantera (Aleñá, the Maradona of the youth system); Mundo Deportivo, 27 September 2012 (шпански)
  4. Así es Carles Aleñá, la nueva perla de la cantera azulgrana (So is Carles Aleñá, the new pearl of Barcelona's youth system); Marca, 19 February 2016 (шпански)
  5. Un penalti fallado en el 90' impide el primer triunfo del Barça B (A missed penalty in the 90th minute prevents the first triumph of Barça B); Sport, 29 August 2015 (шпански)
  6. Watch Carles Aleñá's stunning goal for Barcelona; UEFA, 24 November 2015
  7. „CD Eldense-Barça B: Derrota para cerrar el año (4-2)“ [Eldense CD-Barça B: Defeat to end the year (4-2)] (шпански). 19 December 2015.
  8. Carles Aleñá: un debut de cinco minutos (Carles Aleñá: a five-minute debut); Sport, 2 April 2017 (шпански)
  9. Carles Aleñá agrees to new FC Barcelona contract; FC Barcelona, 28 June 2017
  10. Carles Aleñá: "No me llamo Carles, me llamo Pivaldo" (Carles Aleñá: "My name is not Carles, call me Pivaldo"); Sport, 14 September 2015 (шпански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]