Прејди на содржината

Кари (езеро)

Координати: 40°28′24.78″N 44°10′51.92″E / 40.4735500° СГШ; 44.1810889° ИГД / 40.4735500; 44.1810889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Кари
Քարի լիճ
Подрачјево близина на планината Арагац, Ерменија
Координати40°28′24.78″N 44°10′51.92″E / 40.4735500° СГШ; 44.1810889° ИГД / 40.4735500; 44.1810889
Сливни земјиЕрменија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
0,3 km2 (0,12 ми) км2
Зафатнина357 km3 (86 cu mi) км3
Надм. височина3,190 м (10,470 ст) м

Езерото Кари (ерм.: Քարի լիճ, Кари лич) — планинско ледничко езеро во Ерменија (во областа Арагацотн), сместено на врвовите на планината Арагац. Се наоѓа на надморска височина од 3,207 метри и е опкружено со планински врвови. Вкупната површина на езерото изнесува околу 30 хектари, должината на бреговата линија е 1,160 метри, а зафатнината 357,000 м3. Максималната длабочина на езерото е 8 метри. Во зима езерото е заледено и прекриено со снег.[1]

На источните брегови на езерото се наоѓа метеоролошка станица, а од езерото води асфалтиран пат кон југ кој води до Бјураканската опсерваторија.

За време на квартарните глацијации највисоките планински врвови во Ерменија биле покриени со дебели ледени покривки чие топење (кое започнало пред 9,000 година) ја дало денешната форма на релјефот во планинските подрачја. Еден од тие леднички облици на релјеф е впрочем езерото Кари на планината Арагац.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]