Кари Силван

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кари Силван (родена на 15 октомври 1940 година) е шведска глумица, танчерка, учител по балет и кореограф .

Кариера[уреди | уреди извор]

Силван започнала како танчерка во 1956 година во Кралскиот шведски балет и во балетот Калберг . Во двете компании таа танцувала водечки улоги, на пример насловните улоги во Дамата од морето на Биргит Калберг, базирана на драмата на Ибзен и нејзината адаптација на Мис Џули на Стриндберг. Подоцна Силван глумела во филмовите на Ингмар Бергман Cries и Whispers и Лице в лице . Со танчерката Карин Тулин, Силван ја основала компанијата со две лица Kari och Karin („Кари и Карин“), на турнеја во Шведска и појавувајќи се на телевизија. Од 1996 до 2005 година била заменик-ректор на Универзитетскиот колеџ за танц во Стокхолм. Во 2005 година, таа била наградена со медал на кралот од 12-ти ред за нејзиниот придонес во танцот.

Неодамна, таа глумела во шведски музички спотови, вклучувајќи ги „Седум“ на Февер Реј во 2009 година и „Полн со оган“ на Нож (кој исто така е краток филм на Марит Остберг) во 2013 година.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки
1956 година Сус мора Ева (танчерка)
1957 година Моќ и скајмнинг Гостин на забавата Незабележано
1959 година Sängkammartjuven Кики Незабележано
1972 година Плач и шепоти Ана
1976 година Лице в лице Марија Јакоби Незабележано
1980 година Барненс ö Танчерка на ТВ
1982 година Скулден Фру Краус ТВ мини-серија

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „video: The Knife - Full of Fire“. Посетено на 22 January 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]