Прејди на содржината

Карисимби

Координати: 1°30′30″S 29°26′42″E / 1.50833° ЈГШ; 29.44500° ИГД / -1.50833; 29.44500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карисимби
Карисимби во 2005 година
Највисока точка
Надм. вис.4507 м [1]
Истакнатост3312 м [1]
Ranked 61st
Координати1°30′30″S 29°26′42″E / 1.50833° ЈГШ; 29.44500° ИГД / -1.50833; 29.44500[1]
Географија
Карисимби на карта

Карта

МестоРуанда - Демократска Република Конго
Матичен венецVirunga Mountains
Геологија
Видстратовулкан
Последен избув8050 п.н.е.

Карисимби — неактивен вулкан кој се наоѓа на планината Вирунга, вулкански синџир, кој пак се наоѓа во Големата Раседна Долина. Вкупно 8 вулкани се наоѓаат по должината на планината Вирунга. Од исток на запад тие се Мухабура, Гахинга, Сабињо, Бисоке (Визоке), Микено, Карисимби, Њирагонго и Њамурагира. Со 4,507 метри (14,787 стапки), Карисимби е највисокиот од нив и 11-та највисока планина во Африка. Карисимби се наоѓа на границата меѓу Руанда и Демократска Република Конго.

Името Карисимби доаѓа од зборот „amasimbi“ на локалниот јазик, Кињаруанда, што значи снег. Снегот може да се најде во сувата сезона во јуни, јули и август на врвот на вулканот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 "Africa Ultra-Prominences" Peaklist.org. Retrieved 2011-11-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Karisimbi“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. (англиски)
  • „Volcan Karisimbi, Rwanda/Congo DRC“. Peakbagger.com. Посетено на 2013-02-10. (англиски)