Прејди на содржината

Карин Франц Керлоф

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карин Франц Керлоф (родена Франсен Керлоф, 18 април 1986 година) е шведска глумица, драматург и режисер.

Биографија[уреди | уреди извор]

Керлоф е ќерка на Андерс Керлоф и Аника Франсен, и внука на адвокатот Волдмар Керлоф. Таа пораснала во областа Итерби во Кунгелв и дошла во контакт со глума, кога таа имала 14 години, кога таа и добила една од главните улоги во филмот на анти-дрога Противпожарни патеки. Во 2002–05година учествувала во театарска и филмска продукција во гимназијата Але. Од 2005–07година, таа продолжила со основно образование (ХНЦ) за глума и театарска наука на Данди и Ангус колеџот, во Шкотска, каде што играла во класици како што се Шекспировата како Како што ви се допаѓа (Розалинд) и Оскар Вајлд Важноста да се биде искрен (како Лејди Бракнел). Таа се појавила и во краткиот филм Крај на Патрик Булет, снимен во Гетеборг. Во 2009–10 година студирала театар на Универзитетот во Стокхолм, а потоа глумела на Стокхолмската академија за драмски уметности во периодот 2012–15.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • Накит на круната (2011) како девојка покрај црквата
  • Валандер (2013) како Алексиа (1 епизода)
  • Никој не ме поседува (2013) како Maja (20 години)
  • Сини очи (2014–15) какоСофија Нилсон (10 епизоди)
  • Сериозна игра (2016) како Лидија Стил
  • Сопругата (2017) како Линеа
  • Нашето време е сега (2017) како Лили (10 епизоди)
  • Грејсон (2018) како Линда Лаксонен (7 епизоди)

Награди[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]